Zorunlu Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Tarafından   Mayıs 7, 2017

Zorunlu Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Zorunlu trafik sigortasının önemi nedir? Zorunlu trafik sigortası ne işe yarıyor? Araç hasarını trafik sigortası mı karşılıyor?

Zorunlu trafik sigortasının ne işe yaradığını, trafik sigortasının yararlarını ve trafik sigortası yaptırmadığınız durumda ne olacağının ayrıntılarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

  • Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı taraf ve 3. şahıslarda meydana gelen hasarları güvence altına alır. Dolayısıyla mağdur olan tarafın yanında olur.
  • Kazada suçlu taraf siz olsanız bile hasar masrafları sizin cebinizden değil sigorta tarafından ödenir. Yani kaza yapan da maddi açıdan korunmuş olur.
  • Kişi başı vefat ve tedavi teminatı, kaza başına vefat ve tedavi teminatı ve Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı, avukatlık giderleri gibi durumlar da trafik sigortasının teminatlar altındadır.

Trafik sigortasına prim ödememek için sigorta yaptırmaktan kaçınmayın. Trafik sigortasının limitleri ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiği için standarttır ve fiyatları etkilemez. Fiyatlar ve ödeme koşulları sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle birçok sigorta şirketinden sigorta teklifi almak gerekir. Böylece aralarından en uygun fiyatlı olanı seçersiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yapmazsam Ne Olur?

Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları direkt olarak bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına çekilir. Sadece maddi değeri olan cezayı ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç, anında trafikten men edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir