Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadardır?

Tarafından   Nisan 18, 2017

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortası ne kadardır? Zorunlu trafik sigortası hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Yeni bir araç yada ikinci el araç aldığınızda yaptırmanız gereken ilk işlerden birisi zorunlu trafik sigortasıdır. Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Trafik sigortası herhangi bir kazada karşı tarafın zararını ödemenizi sağlayacak olan koruma önlemidir. Yani kazada siz suçlu iseniz, sizin sigortanız karşı tarafın masraflarını ödemekle yükümlüdür. Bu sigortayı yaptırmak tamamen zorunludur.

Zorunlu Trafik Sigortası ya da genel adıyla Trafik Sigortası 2918 sayılı yasa çerçevesinde düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmakta zorunlu olduğu sigorta çeşididir. Trafik sigortası araçların karşılaştıkları kazalarda kendi hasarlarınızı karşılamamaktadır. Sadece karşı tarafın hasarları aracın kusur oranı temel alınarak belirli bir oranda ve limitte olmak kaydıyla karşılanır.

Trafik sigortası illere göre belirlenen risk oranlarıyla her il için değişen prim ödemeleri neticesinde yaptırılır. Ancak, yapılan yeni bir mevzuat değişikliğiyle Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulamaları Yönetmeliği yeniden tasarlandı. 1 Ocak 2014 yılından itibaren zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını, kişinin hasar ve hasarsızlık durumuna göre değişecek. Sigorta şirketleri 1 Ekim 2013’ten itibaren temel tarifelerini internet sitelerinden yayınlayacak.  Bu durumda tüketiciler farklı şirketlerin tekliflerini inceleyip en uygun tarifeyi seçebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir