Yokuşta Düz Vitesi Otomobil Nasıl Kalkar?

Tarafından   Mart 26, 2017

Yokuşta Düz Vitesi Otomobil Nasıl Kalkar?

Yeni araba kullanmayı öğrenenlerin en çok merak ettiği ve zorlandığı konu budur. Yokuşta otomobili hareket ettirmek her zaman daha zordur. Çünkü debriyaj, fren ve gaz kombinasyonlarını aynı ahenk içerisinde çalıştırmanız gerekmektedir. Bu durumda bir aksama olduğunda ya araç stop eder, yada hiç kalkmadan geriye doğru kayarsınız. Aracın geriye doğru kaymasında, yeni araç kullanıcıları oldukça telaş yapmaktadırlar. Bu durumda telaş yapmadan tekrar denemeniz gerekmektedir.

Düz vites bir aracı yokuştan kaldırmak için öncelikle ayaklarınızın bu kombinasyona alışması gerekmektedir. Unutmayın araba sürmek marifet değil sadece alışkanlıktır. İnsanoğlu bir işi ne kadar çok yaparsa, onu en doğru ve hızlı şekilde yapma yeteneğine sahiptir. Bu kişiden kişiye ufak performans değiklikleri ile oynayabilir.

Yeni otomobil kullanacak olan adaylara söylemek isterim ki, bu otomobiller insanların kullanabilmesi için yapıldı. Diğer milyonlarca insan nasıl kullanıyorlarsa sizde rahat bir şekilde araç kullanacaksınız. Tek çare, çok tekrardır.

Şimdi gelelim araç nasıl kaldırılır?

Aracımız çalışır vaziyette vites boşta sağ ayağımız frene basılı sol ayağımız ise debriyaja sonuna kadar basılı olmalıdır. Bundan sonra vitesi 1 e takalım ve fren pedalını bırakmadan debriyajdan ayağınızı yavaşça kaldırınız. Motorun sesinin değiştiğini duyacaksınız. Bu zaman içindede direksiyonun hafifçe titreme başlayacaktır. tam bu durumdayken debriyajı sabit tutun ve frenden artık yavaşça ayağınızı kaldırıp gaza basın ve bir süre debriyaj aynı kalsın sonra tamamen bırakabilirsiniz.

İkinci olarak el freni ile kaldırmaktır. Bu yeni öğrenenler için kurtarıcı bir seçenektir. Araç duruyorken el frenini çekin. Bu durumda bir ayağınızın frende olmasına gerek yoktur. Yani o  ayağınız gazın üstünde basmaya hazır olarak beklemelidir. Debriyajı yine aynı şekilde kavrama noktasına getirdiğinizde gaz pedalına basın, bu durumda araç öne doğru hamle yapmak isteyecek ancak el freni tuttuğu için kasılacaktır. Yani araç öne doğru hamle yapacak ancak sizin el frenini indirmeniz gerekecektir. İşte araç öne doğru hamle yaparken, siz el frenini indireceksiniz ve hiç kaydırmadan aracınız kalkmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir