Yaz Lastiğine Geçişler Başladı Mı?

Tarafından   Mayıs 3, 2017

Yaz Lastiğine Geçişler Başladı Mı?

Otomobilde yaz lastiğine geçişler ne zaman başlıyor? Kış lastiği uygulaması bitti mi? Yaz lastikleri ne kadar kullanılmalıdır? Lastikleri mevsimlerine göre kullanmanın yararları nelerdir? İşte tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Kara yollarında zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Nisan itibarıyla sona erdiğini anımsattı.

Kış lastiği zorunluluğunun 1 Aralık 2016 ile 1 Nisan 2017 arasında olduğunu hatırlatan Kurt, yaz lastiğine geçilirken artı 7 derece sınırına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı bölgelerde halen kar yağışı ve hava sıcaklıklarının artı 7 derecenin altında olduğuna dikkat çeken Kurt, doğru zamanda doğru lastiklerin kullanılması gerektiğini ifade etti.

yaz lastiğine geçildikten sonra kış lastiklerin serin ve kuru ortamda saklanması gerektiğini bildirdi.

Lastiklerin, nemli, ıslak ve rutubetli ortamlarda kesinlikle saklanmaması gerektiğini dile getiren Kurt, lastiklerin tesisat boruları ile temasının önlenmesi gerekir.

Güneş ışınlarıyla yüksek mor ötesi ışın içeren güçlü yapay ışınların ürün üzerine gelmesi önlenmelidir. Lastiğinizi güçlü olmayan yapay ışık altında saklamalısınız. Depo zemini, betondan düzgün yapılmış olup, temiz olarak muhafaza edilmelidir. Lastikler mümkün ise dik olarak ve yan yana, değil ise üstünde 8 adetten daha fazla olmamak ve zaman zaman üstteki alta mantığıyla yer değiştirilerek istiflenmeli, yerleri dönüşümlü olarak değiştirilmelidir. Lastiklerinizi ağırlık ya da basınç yüzünden kalıcı deformasyona maruz bırakmamaya özen gösterin. Lastiğinizi oda sıcaklığında saklamalısınız. Depo ortamı mümkün olduğunca serin, kuru ve havalandırılmış olmalıdır. Nemli, ıslak veya rutubetli ortamlarda kesinlikle saklanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir