Yayalar İçin Hava Yastığı Volvodan

Tarafından   Nisan 12, 2017

Yayalar İçin Hava Yastığı Volvodan

Volvo güvenlikte, araç içini halletmiş bir üretici olarak, artık projelerinde dışarıdakileri de düşünüyor. Araç ile yayaya çarpan bir araç, hızlı ve ilerleyen yönde olduğu için, çarptığı yaya aracın üzerine düşecektir. Cama ve kaputa kafasını sert vurmaması için yayanın hava yastığı açılacak.

Üstün teknoloji ile bu koruma sistemler mümkün. Bunu ilk yapan araçlardan, güvenliği ve sağlamlığı kendisine bir görev edinen Volvo yapıyor.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor; ön tampondaki sensörler otomobil ile yaya arasındaki fiziksel teması algılıyor ve çarpma anında motor kapağını belli bir açı ile yatay konuma getirerek, çarpmanın etkisini yayada en aza indirgiyor. Bu sırada ön camda bulunan yaya hava yastığı açılıyor. Böylece yayanın başına alacağı darbe en aza indirgenmiş oluyor. Bu marka geliştirdiği bu teknoloiyi ilk olarak V40 modelinde standart hale getirecektir. Bunun yanı sıra araç yayayı önceden algıladığı zaman otomatik frenleme sistemini de kullanmaktadır. Bu teknolojiyi firma ilk olarak Cenevre otomobil fuarınıda tanıtılmış ve çok ilgi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir