Yaya Geçitlerinde Geçiş Üstünlükleri Kimindir?

Tarafından   Temmuz 15, 2017

Yaya Geçitlerinde Geçiş Üstünlükleri Kimindir?

Yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü kimdedir? Ülkemizde uyulmayan kuralların başında yaya geçidi de gelmektedir. Peki yaya geçidi üstünlüğü kimindir?

ULKEMIZDE yaya geçitlerinin ne ise yaradigini ne yazik ki birçok sürücü bilmiyor. Sürücü kurslarinda bu geçitlerin ve trafik levhalarinin önemine özellikle vurgu yapilmasina ragmen, birçok sürücü trafikte yayalarin geçisinin üstün oldugu geçitlerde kurallara uymayarak ihlal ediyor. Öyle ki; bir vatandas yolun diger tarafina geçmek için yaya geçidine geldiginde yolun iki tarafindan vasita gelmeyinceye kadar beklemekte.

UYULMUYOR
Birçok  kavsak ve yaya geçidi çalismasi yapılarak, trafigin daha akiskan bir hale gelmesi sağlanıyor. Ama kavsak ve yaya geçitlerinin kurallarina uyan sürücülerin sayisi parmakla sayilamayacak kadar az. “Trafikte seyreden bir araçla yürüyen bir yaya ayni haklara sahiptir,” diyen Kurs Müdürü Mehmet Gökçe: “Eger bir kisi yaya geçidinden karsiya geçecekse gelen araçlarin durarak yol verme zorunlulugu vardir. Dikkat edelim, araci kullanan keyfi olursa lütfen dursun demiyoruz, durmak zorundadir diyoruz. Trafik kurallari bütün dünyada aynidir.

Yaya geçidinde Üstünlük Yayalarındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir