Xenon Far Nedir ve Ne İşe Yarar?

Tarafından   Mayıs 10, 2017

Xenon Far Nedir ve Ne İşe Yarar?

Xenon far ne işe yaramaktadır? Xenon far nasıl takılır? Xenon far hangi araçlara takılır?

Otomobil tutkunlarının ve modifiye düşkünlerinin araçlarına takdırdıkları genelde beyaz renkli ve şiddetli bir far tipidir. Uzun olarak yakınca şimşek çakma etkisi yapmaktadır ve oldukça dikkat çekmektedir.

Xenon Nedir?

XENON esas itibariyle renksiz, kokusuz, ağır ve gaz formunda bir kimyasal elementtir (Atomik numarası 52, sembolü Xe). 1898’de keşfedilen Xenon gazının, aydınlatma amaçlı ilk kullanımı 1930’lara rastlamaktadır. Bu aydınlatma sisteminin Otomobil sektörüne girişi ise 1990’larda olmuş ve kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

Xenon Far Ne İşe Yarıyor?

Kısa mesafelerde yoğun bir ışık sağlaması olduğundan otomobillerde kullanımı giderek artmaktadır. Ayrıca Xenon farların normal farlara göre %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışıması mevcuttur ve bu nedenle xenon farlar standart farlara kıyasla sürücü için daha iyi ve net bir aydınlatma sağlamaktadır. Öte yandan xenon farlarda yansıma oranı standart farlara göre daha yüksek olduğundan, xenon fara sahip araçlar karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir