Ülkemizde Hibrit Otomobil Satışları Arttı

Tarafından   Temmuz 4, 2017

Ülkemizde Hibrit Otomobil Satışları Arttı

Türkiye de hibrit otomobil satışlarında büyük bir artış gözlemleniyor. Hibrit otomobil satışları ülkemizde arttı. Peki bu artışın sayısal verileri neler? Kaç hibrit otomobil satıldı? Ayrıntılar yazımızın devamında.

Bu yılın ilk beş ayında hibrit satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 389 gibi rekor seviyede artışla 1.106 adede çıktı. 2016’nın ilk beş ayında hibrit otomobil satışı sadece 226 adet olarak gerçekleşmişti. Yıl sonunda hibrit otomobil satışlarının yaklaşık 3-4 bin seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Pazarın büyümesinde hibrit araçlar için verilen vergi teşvikleri etkili oldu.

Ekim 2016’da Bakanlar Kurulu kararıyla silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyen, elektrikli motor gücü de 50kW üzeri olan otomobillerde yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e indirildi. Silindir hacmi 2500 cm3’ü geçmeyen, elektrikli motor gücü de 100kW’ı geçen araçlarda ise yüzde 145 olan ÖTV oranı yüzde 90’a çekildi. Böylece dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çevreci hibrit araçlar teşvik edilmeye başlandı. Hibrit pazarının büyümesinin bir başka nedeni de satışa sunulan marka ve modellerin sayısının artması. Toyota, geniş hibrit gamını Türkiye’de tanıtmaya başladı. 2017’yi hibrit yılı ilan eden Toyota, Prius, Yaris ve CHR-R’nin ardından Auris ve RAV4 modellerinin hibrit versiyonlarını da Türkiye’ye getirdi. Ayrıca hibrit teknolojisini tanıtmak amacıyla “Hybrid İnteraktif Test Sürüşü” uygulamasını başlattı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir