Trafik Sigorta Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Tarafından   Nisan 15, 2017

Trafik Sigorta Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Zorunlu trafik sigorta ücretleri ne kadar? Zorunlu trafik sigortası nedir? Araçlara yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası ne işe yarıyor? İşte merak ettiklerinizin ayrıntıları yazımızın devamında.

Trafik Sigortası Ne?

Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi koruma altına alan zorunlu bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortası poliçeleri olmadan trafiğe çıkan araçlar bağlanarak, trafikten men edilir.
Trafik Sigorta Ücreti Neye Göre Belirlenir?
Trafik Sigortası, her araç sahibinin trafikte yaşayacağı bir kazada şahısların zararını karşılamak adına devlet tarafından sahip olunması zorunlu olan bir poliçedir.Trafik Sigortası’nın primlerini her sigorta şirketi kendi kriterlerine göre belirlemektedir. 2014 yılına kadar sabit bir prim üzerinden kesilen poliçeler bu tarihten itibaren sigorta firmalarına bırakılmıştır. Firmaların kriterlerinde ise çok farklı ve çeşitli kriterler primleri belirlerken önemli bir rol oynamaktadır.
Bunlar; Aracın markasından, trafiğe kayıtlı olduğu şehire, şoförün kaza geçmişinden, aracın kaza geçmişine kadar birçok faktör prim belirlemede etkili olmaktadır.Bu faktörler belirlenirken aracın ve sürücünün kaza yapma ihtimali büyük ölçüde göz önünde bulundurulmakta. Örneğin, 10 senede 5 kere kaza yapmış bir kişi ile hiç kaza yapmamış bir sürücü arasında risklilik olarak büyük farklar vardır. Hiç kaza yapmamış kişi diğer faktörlerden bağımsız daha uygun trafik sigortası fiyatı alabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir