Trafik Nasıl Oluşur? Trafik Olmasının Sebebi Nedir?

Tarafından   Temmuz 14, 2017

Trafik Nasıl Oluşur? Trafik Olmasının Sebebi Nedir?,

Trafik neden oluşur? Trafik olmasının sebebi nedir? Aniden oluşan trafik ve aniden hızlanan trafiğin nedeni nedir? İşte trafiğin neden oluştuğu ayrıntılı anlatımı ile yazımızın devamında.

Konutlar Neden Oluyor

İstanbul’un yeni cazibe merkezleri arasında gösterilen bölgelerdeki konut artışı, yollar aynı kalınca oturanlar için adeta ‘trafik çilesi’ne dönüştü. Araçlarıyla evlerine gitmeye çalışanlar için eve varış süresi 5 yıl önceye göre özellikle akşam saatleri 20 ile 40 dakika daha uzadı. Yani eskiden evine 1 saatte giden için süre artık 1.5 saati aştı. Avrupa ve Anadolu yakasında 2017 yılına kadar hayata geçirilecek yeni 80 bin konutla birlikte araç trafiği de artacağı için altyapı yatırımlarının artması gerekiyor.

Gereksiz Sollama ve Ani Fren Hatası

Gereksiz ve hatalı araç sollama ile, önüne kırılan araç fren yapıyor. Bu yolun kalabalık olduğu durumlarda zincirleme bir şekilde araçların duracağı noktaya kadar fren yapma devam ediyor. Yani domino etkisi yaratıyor. En öndekinin yaptığı fren neticesinde önündeki aracı yakın takip eden araçlarda fren yapıyor. Böylece yavaşlayan araçlar belli bir noktada durma noktasına geliyor. Arkada biriken araçlarda trafikte uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Ancak bu durma noktasını geçen araçlar trafikten çıkıyor. İşte trafikte birden durup, birden hızlanan akışın nedeni bu yüzden.

Çok Araç Var

Her gün trafiğe yüzlerce araç kayıt oluyor. Perte yada hurdaya çıkan araç sayısı ise bu orana göre daha düşük. İşte bu yüzden yollar kalabalıklaşıyor. Çoğu kişinin aracıyla yola çıktığı günlerde ve saatlerde trafik oldukça artıyor. İşe gidişler ve iş çıkışlarında oluşan trafik, yada tatile giderken oluşan uzun kuyruklar buna örnek verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir