Trafik Fonu Kesintisi Nedir?

Tarafından   Nisan 26, 2017

Trafik Fonu Kesintisi Nedir?

Trafik fonu kesintileri ne demektir? Trafik fonu nedir? Trafik fonu kesintisi neden uygulanır? Trafik fonu ile ilgili merak edilenler yazımızın devamında.

TRAFİK FONU KESİNTİSİ ŞART MI?

Tüm kredi işlemlerinde uygulanan ve Merkez Bankası’nın talimatı üzerine bankaların müşterilerinden tahsil ettiği, kısa adı BSMV olan, Banka Sigorta Muamele Vergisi var ya; aynısı trafik sigortasında da uygulanıyor. Vatandaşın ödediği trafik priminden yüzde 5 BSMV kesiliyor. Adı üzerinde vergi, yani tüketici sigorta şirketine, şirket de devlete ödüyor. Ve her trafik poliçesinden bu kesinti yapılıyor, ertesi yıl poliçe yenilendiğinde yine yüzde 5 kesiliyor. Yani, 500 lira trafik primi ödüyorsanız, bunun 25 lirası, BSMV adı altında devlete gidiyor. Trafik sigortasına ödediğimiz primin yüzde 5’i de Trafik Hizmetleri Geliştirme Fonu’na aktarılıyor. Merak ettim nedir, bu fon diye? 18 yıl önce, kanunla ve kapalı devre televizyon ünitelerinin kurulması, trafik hizmetlerinin geliştirilmesi için her türlü aracın satın alınması, trafik personeli ve halkın eğitilmesi amacıyla kurulmuş bir fon. 500 lira trafik primi ödüyorsanız, bunun 25 lirası da bu fona gidiyor ve ertesi yıl poliçe yenilendiğinde yine yüzde 5 fon için kesiliyor.

PRİMİN YÜZDE 10’U SGK’YA

Ödediğimiz primin yüzde 10’u da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) aktarılıyor. 2011 yılında çıkartılan bir yasa ile trafik kazalarında tedavi giderlerini SGK üstlendi ve sigortacılara da vatandaştan aldıkları primlerden yüzde 10’u SGK’ya aktarma zorunluluğu getirildi. Bu uygulama, 6 yıldır hem ciddi tartışma hem de mahkemelerde dava konusu. Bu konuya fazla girmeyeceğim ama bir araştırma yaptım, 5 yılda, 2,2 milyar lira trafik sigortasından SGK’ya para aktarılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir