Trafik Cezası Öğrenme – Sorgulama

Tarafından   Ağustos 14, 2017

Trafik Cezası Öğrenme – Sorgulama

Trafik cezamı nasıl öğrenirim? Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet trafik cezası sorgulama. İnternet üzerinden plakadan trafik cezası sorgula. İşte tüm bu sorguların ve merak edilenlerin yanıtları yazımızın devamında.

Aracınıza ait tebliğ edilmiş veya tebliğ edilmemiş trafik cezasının olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? Trafik Cezası Sorgulama için için en kestirme yol www.gib.gov.tr üzerinden sorgulama yapmak. Burada sorgulama yapabilmek için aracınıza ait plaka bilgisini, trafik tescil tarihini ve TC kimlik numaranızı beyan etmeniz gerekiyor. Araç şirket adına tescilli ise TC kimlik numarası yerine Vergi kimlik numarasını girmeniz gerekiyor.

Trafik Cezası Sorgulama için Tıklayınız

2017 YILI İÇİN TRAFİK CEZALARI

Her yıl değişen trafik cezası için ödenecek meblağlar önümüzdeki yıl içinde belirlenmiştir. Gelecek yılda yapılan kaza ve kural ihlalleri ile alakalı olarak araç sahiplerinin ya da sürücülerin ödemesi gereken trafik cezaları ve ehliyetlerinden düşülecek olan çeşitli ceza puanları bulunmaktadır.
Bu konu hakkında birkaç örnek vermek gerekirse örneğin 2017 yılında kırmızı ışıkta geçen bir aracın ödemesi gereken tutar 207 Türk lirası iken aynı zamanda ehliyet cezası olarak da on puan hanesine yazılacaktır. Bu bir yana emniyet kemerini takmadan yola koyulan biri toplamda 96 Türk lirası ceza ödeyecekken aynı zamanda bu kişinin ehliyetine yazılacak olan ceza puanı 15’tir. Radar cihazını tespit eden bir cihaza sahip olan araçların ödemesi gereken tutar 1134 Türk lirası olmakla birlikte bu tür bir cihaza sahip olan kişilerin bunun karşılığında ehliyetlerine yazılacak olan ceza puanı 20’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir