Trafik Cezalarındaki Tarifeler Nasıldır?

Tarafından   Nisan 17, 2017

Trafik Cezalarındaki Tarifeler Nasıldır?

Trafik ceza ücretleri ne kadar? Alkollü araç kullanmanın cezası nedir? Trafikte hız kuralını aşan sürücülerin cezası nedir? İşte cezalar ve ücretleri yazımızın devamında.

Alkollü araç kullanma cezası
Madde 48/5, belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanan sürücülere 1. defasında 876 TL, 2. defasında 1.098 TL, 3 ve 3’ten fazlasında ise 1.763 TL para cezası uygulanmakla beraber, geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (3 ve 3 ten fazla olması durumunda mahkemece) sürücüler araç kullanmaktan men edilir. . Alkollü araç kullanma ceza puanı 20’dir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası
Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek ile ilgili Madde 36-a’ya göre uygulanacak ceza tutarı 1.763 TL. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Araçta telefonla konuşma cezası
Araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmanın cezası 95 TL, ceza puanı ise 10.

Kırmızı ışıkta geçme trafik cezası
Kırmızı ışık kuralına uymayan sürücülere uygulanacak ceza tutarı 207 TL, ceza puanı 20.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir