Trafik Cezaları Ne Kadar? Hız İhlali Cezası Ne Kadar?

Tarafından   Mart 3, 2017

Trafik Cezaları Ne Kadar? Hız İhlali Cezası Ne Kadar?

Trafik cezaları sürücüleri kural ihlali yapmaması için caydırıcı önlemlerdir. Bu önlemler aslında sürücülerin kendileri için, mal ve can kaybı olmaması için konuşmuş uyarılardır. Bu uyarılara uymayanlar cezaya çarptırılmaktadır. Bu cezalara her yıl zam gelmektedir. Peki bu yıl cezalar ne kadar olarak belirlendi? Yani hız ihlali yapan bir sürücü yada emniyet kemeri takmayan sürücüye ne kadar ceza kesilecek? Araç sürerken telefonla oynayan sürücülerin cezası ne kadar? Hepsi yazımızın devamında.

En düşük ceza 75 lira ile “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere, en yüksek ceza 14 bin 908 lira ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edenlere” kesilecek.

Alkollü araç kullanmanın cezası ilkinde 876 lira, ikincisinde bin 98 lira, üçüncüsünde ve daha fazlasında bin 763 lira olarak uygulanacak. Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 4 bin 514 lira ceza verilecek.

Ehliyetsiz araç kullanana bin 763 lira, seyir halinde cep telefonu kullanana 95 lira para cezası verilecek. Muayenesiz araç kullanmanın cezası da 95 liraya çıkacak.

Hız sınırı ihlali cezası;

Ceza miktarı %25 indirim Ceza puanı
%10-%30 arası 206 TL 154,50 TL 10 ceza puanıdır
%30’dan sonrası  427 TL 320,25 TL 15 ceza puanıdır

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir