Tatil Dönüşü Araç Bakımının Önemi

Tarafından   Haziran 20, 2017

Tatil Dönüşü Araç Bakımının Önemi

Otomobil bakımı araçlarımızın uzun ömürlü olması için olmazsa olmazımızdır. Ayrıca bakım araç sürücülerinin de yolda başını ağrıtmaması için önem arz etmektedir. Peki tatil dönüşü araç için ne gibi bakımlar yapılmalıdır? İşte detaylar yazımızın devamında.

Tatil dönüşü uygulanan bakımlar arasında motor yağı bakımı, fren bakımı ve hava filtresinin bakımı başta gelmektedir. Aracın iyi bir şekilde yıkanması da tam bir temizlik sağlamaya yardımcı olacaktır.

Otomobil bakımları arasında en önemlisi fren bakımıdır. Aracınız ile güvenli bir sürüş için frenlerin bakımına özen göstermeniz gerekir. Aracın fren hidroliği depo ağzından 1.5 cm kadar aşağıda olmalıdır. Bu seviyenin altına düşmemeye özen göstermelisiniz. Eğer altına düşerse mutlaka hidrolik eklemesi yapın.

Otomobilin motor yağına ise tatil dönüşü mutlaka bakmalısınız. Motorunuzun yağı eksilmiş ya da değiştirilme zamanı gelmiş olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu bakım yaptırmaktır. Motor yağınızın ne durumda olduğunu anlamanın en kolay yolu 10 km’lik bir yolu gittikten sonra aracı stop ettirmek ve 1 – 2 dakika bekledikten sonra yağ çubuğu ile kontrol etmektir.

Otomobilin hava filtresi ise uzun yolun tozlu ve çamurlu yollarından fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle tatil dönüşü filtrelerinizi temizletmeyi sakın ihmal etmeyin. Son olarak aracınızı iç dış yıkatırsanız tertemiz ve bakımlı bir araca sahip olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir