Tasarruflu Elektrikli Araç Üretildi!

Tarafından   Ağustos 19, 2017

Tasarruflu Elektrikli Araç Üretildi!

Ülkemizde son yıllarda AR-GE’ye verilen önem meyvelerini vermeye başlıyor. Genç yetenekler ve akademisyenlerin de desteği ile önemli projeler ortaya çıkıyor. Gelecek elektrikli otomobillere kayıyor. Bu alanda Türkiye’de elektrikli otomobil piyasasında aktif rol oynamak istiyor. Bunun için çalışmalar sürüyor. İşte gençlerimizin 100 kilometrede 1.5 TL yakan tasarruflu otomobil konsepti!

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından tasarlanan elektrikli araç Kocaeli Körfez pistinde düzenlenecek olan ‘Efficiency Challenge Electric Vehicle’ yarışmasına katılacak. TÜBİTAK tarafından alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek amacıyla düzenlenen yarışmada Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği öğrencileri ‘Gopower’ isimini verdikleri araçla yarışacak.

İki kişilik olarak tasarlanan ve ortalama saatte 60 kilometre hız yapabilen aracın toplam ağrılığı 250 kilogram. 100 kilometre mesafede 1.5 TL’lik enerji maliyeti ile kat edebilen aracın elektrik motoru ve motor sürücüsü öğrenciler tarafından tasarlanarak yerli üretim yapıldı. Basın mensuplarına tanıtılan aracın 30 turu 65 dakika içerisinde en az enerji tüketerek tamamlaması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir