Taksilerde İndi-Bindi Ücreti Devam Ediyor Mu?

Tarafından   Nisan 27, 2017

Taksilerde İndi-Bindi Ücreti Devam Ediyor Mu?

Taksilerde indi-bindi ücreti uygulanıyordu. Peki bu uygulama hala devam ediyor mu? Kısa mesafe binenler benim ücretim bu kadar yakmadı niye benden yüksek alıyorsun diye şikayette bulunuyorlar. Taksi kullananlar hala bu duruma tam alışmış değil. Peki bu ücret uygulaması hala devam ediyor mu?

Kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksiler için yapılan şikayetler üzerine İstanbul Taksiciler Odası aralık ayında harekete geçmiş ve şikayetleri ortadan kaldırmak için taksilerde kısa mesafe uygulaması fikrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) sunmuştu.

Bu uygulamayı karara bağlamak üzere önceki gün sabah saatlerinde toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı oy birliğiyle kabul etti.

Taksimetreler ayarlandı

Toplantının ardından DÜNYA’nın ulaştığı İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, bugün öğlen saat 12.00’da İstanbul’daki tüm taksi şoförlerinin taksimetrelerini yeni sisteme geçireceğini açıkladı. Uğur, sisteme geçmek istemeyenlerin şikayetlerine rağmen kararın oy birliğiyle alındığını ifade etti. Uğur, aynı zamanda lüks taksi denilen ‘Turkuvaz’ taksi uygulamasının da resmi olarak yürürlüğe girdiğini duyurdu.

İndi bindi ücreti 8 lira 70 kuruş

Düzenlemeye göre 2.5 kilometreye kadar olan taksi mesafesi için ‘indi-bindi’ uygulaması yapılacak. Bu uygulama için belirlenen ücret ise 8 lira 70 kuruş olarak kabul edildi.

İstanbul Taksiciler Odası’nın hazırladığı uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri tarafından da kabul edildi. Buna göre taksimetre açılış ücreti tüm sengmentler için 3 lira 45 kuruş olacak. Gidelen kilometre başına 2 lira 10 kuruş ücret yazacak. Yolculuk başına minimum ücret ise 8 lira 70 kuruş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir