Riskli Sigortalılar Havuzu Nedir?

Tarafından   Temmuz 11, 2017

Riskli Sigortalılar Havuzu Nedir?

Zorunlu trafik sigortasında riskli sigortalılar havuzu nedir? Riskli sigortalılar havuzu ne ve neyi amaçlamaktadır? İşte çok merak edilenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Resmi Gazetede Yer Aldı!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve “karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelik”te değişiklik yapan yönetmeliğe göre, hasar frekansı yüksek basamak veya araç grupları için 12 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere “Riskli Sigortalılar Havuzu” kuruldu.

Yönetmelikte, “Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrası çerçevesinde, hasar frekansı yüksek basamak ve/veya araç grupları için 12/4/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ kurulmuştur. Havuz kapsamındaki trafik sigortası poliçelerine ilişkin prim ve hasar Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca Ek-4teki esaslar çerçevesinde sigorta şirketleri arasında paylaştırılır” denildi.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasaranında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır.
Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir