Patlamayan Lastik Mümkün Mü?

Tarafından   Nisan 26, 2017

Patlamayan Lastik Mümkün Mü?

Patlamayan lastik üretmek mümkün mü? Lastik patlamalarına son mu geliyor? Lastiklere çivi, cam ve benzeri yabancı cisimlerin batması durumunda lastikler deliniyor ve hava kaçırıyor. Bu duruma da lastik patlaması diyoruz. Peki lastik patlamaları tarih olacak mı?

Patlamayan lastik üretimi ülkemizden geliyor. Evet ülkemizde patlamayan lastik üretimi yapılacak.

Milli Markalarımızın Yatırımları

MİLLİ marka ve yerli üretim son yıllarda Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geliyor. Her sektörde bu iki kavramın nasıl gerçekleşeceği tartışılıyor. Bugünkü küresel rekabet koşullarında milli markanın, milli üretimden daha önemli durumda olduğu bir gerçek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi Türkiye’nin büyümesi için küresel ölçekte en az 10 milli markaya sahip olunması gerekiyor. Bunun için de ülkemizin kendi üretim ve ürün teknolojisine sahip olması şart. Türkiye’nin kendi otomobilini, uçağını veya tankını geliştirirse, üretip dünyaya satabileceği bir gerçek. Kuşkusuz bugün Türkiye’nin yarattığı ve hızla büyüyen markaları da yok değil. İşte markalardan biri de küresel ölçekte hızla büyüyen milli lastik markası ‘Lassa’. Özellikle dünyanın en başarılı spor kulübü Barcelona’ya sponsor olmasının ardından tüm dünyada adından söz ettirmeye başlayan Lassa’nın artan bilinirliğine bağlı ihracatı da hızla artıyor.

1.2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Bugün Türkiye lastik pazarının lideri olan Lassa markasının temelleri Sabancı Holding tarafından 1974 yılında atıldı. 1988 yılında Sabancı’nın dünya lastik sektörü lideri Japon Bridgestone ile yaptığı ortaklıkla kurduğu Brisa şirketinin üretim ve know-how gücü Lassa markasının hızla büyümesinde etkili oldu. Bugün Sabancı Holding’in sanayi alanındaki en büyük şirketi olan Brisa, yeni yatırımlar, yeni teknolojik ürünler ve yüzde 100 Türk markası Lassa ile Avrupa’da zirveye oynamaya başladı. İzmit’te dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından birine sahip Brisa, 300 milyon dolar yatırımla 2018’de devreye girecek Aksaray fabrikasıyla birlikte 10 milyon adedin üzerindeki üretim kapasitesini 15 milyon adede çıkaracak. Böylece bugün Avrupa’nın 7’nci büyük lastik üreticisi olan Brisa, yeni fabrikayla birlikte ilk 5 arasına adını yazdıracak. 300 milyon dolarlık yeni yatırımla Brisa’nın toplam yatırımı 1.2 milyar dolara ulaşacak. İç pazarda sattığı ve ihraç ettiği lastiklerin yüzde 92’sini İzmit’te üreten ve Aksaray’daki fabrikayla bunu yüzde 95 seviyesine çıkarmaya hazırlanan Brisa, ihracatta ise vites yükseltiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir