Özel Tüketim Vergisi Nedir ve Neden Alınır?

Tarafından   Ağustos 21, 2017

Özel Tüketim Vergisi Nedir ve Neden Alınır?

ÖTV nedir? ÖTV neden ve hangi mallardan alınır? ÖTV denince akla gelen ilk ürün otomobil olmaktadır. Ancak otomobilin dışında bir çok eşyadan ÖTV alınmaktadır. ÖTV oranları otomobil fiyatlarını oldukça yukarıya çektiği için daha çok dikkat çekmiştir. Ancak ÖTV ;

  • Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi),
  • İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi),
  • Çevreye zarar veren ürünlerden (fosil atık, benzin, kömür gibi)  alınır.

ÖTV Neden Alınır?

Özel tüketim vergisi tamamen nihai tüketicilerin faydalanmakta oldukları lüks ürünlerin azaltılmasına yöneliktir. Bunun bir başka değişi ile lüks ürünleri sadece durumu, hali barkı yerinde olanların kullanması, düşük bütçeli olan insanların lüks malları almaması, benzini daha az kullanması, lüks araçlara daha az binmesi, alkolü ve sigarayı içmemeleri gibi sonuçlar doğurmaktadır. Fakat başta dediğim gibi bizde ÖTV tamamen devletin gelir sağlaması amacıyla uygulanmaktadır. Üreticiden daha fazla kar sağlayanda bariz ortada olmuş oluyor. Yine zarar gören vatandaş olmaktadır.

Araçlarda ÖTV Oranları

ÖTV oranlarının belirlenmesinde motor silindir hacminin yanı sıra  aracın matrahı da belirleyici olacak. Söz konusu oranlar, motor silindir hacmi  1600 CC’yi geçmeyip, ÖTV matrahı 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin  lirayı aşıp 70 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olacak.

ÖTV, motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçen 2000 CC’yi geçmeyenlerden  ÖTV matrahı 100 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 100 olarak belirlenecek.  Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir  hacmi 1800 CC’yi geçmeyenlerden ÖTV matrahı 50 bin lirayı aşmayanlar için yüzde  45, 50 bin lirayı aşıp 80 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 50 olarak  hesaplanacak.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu Resmi Gazete

İlk çıkış:

  • Kanun No : 4760
  • Kabul Tarihi : 06/06/2002
  • Resmi Gazete No : 24783
  • Resmi Gazete Tarihi : 12/06/2002

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir