Otomobillerde Soğutma Sistemi Nasıl İşler

Tarafından   Nisan 16, 2017

Otomobillerde Soğutma Sistemi Nasıl İşler?

Otomobiller aşırı hızlara ulaştıkları için sürtünmeden kaynaklanan ısı birikimi oluşmaktadır. Ancak bu ısının soğutulması gerekmektedir. Aksi takdirde araç motoru ve ekipmanları büyük zararlar görecektir. Bunun için de soğutma sistemleri geliştirilmiştir. Peki bu sistemler nasıl çalışır?

  • Sıvı Soğutma
  • Hava Soğutma

Sıvı Soğutma
Motor bloğu içerisine ve motor boşluklarına yerleştirilmiş boru ve kanallardan sıvı dolaştırılmasıyla soğutma sağlanır. Motor bloğunda dolaşıp ısınan sıvı ise, radyatöre gelerek arkasındaki fan yardımıyla soğutulur ve tekrar devirdaime katılır. Yani sıvı soğutmalı sistemde hem sıvı hem de hava soğutma beraber kullanılır.

Elemanları;

Radyatör, kalorifer radyatörü, su pompası, genleşme kavanozu, radyatör kapağı, termostat ve fanlar.

 

Hava Soğutma
Bazı eski araçlar ve çok az modern araç(örneğin Volkswagen) hava soğutma sistemi kullanır. Bu tip soğutmaya sahip motorların blokları ısı iletim katsayısı yüksek alüminyum alaşım malzemelerden üretilir. Motor bloğunda silindir çevresinde kanatçıklar yer alır ve güçlü fanlarla ısı hızla dışarı atılır. Bu tip soğutmaya sahip motorların soğuk havalarda antrifriz ihtiyacı ve bu nedenle oluşabilecek motorbloğu çatlaması gibi riskleri bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir