Otomobillerde Hız Sabitleyici Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Tarafından   Mart 27, 2017

Otomobillerde Hız Sabitleyici Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Otomobillerde hız sabitleyiciler nasıl çalışıyor? Hız sabitleme teknolojisi nasıl ve neye göre tepki vermektedir. Bu teknoloji gerçekten yararlı mıdır?

Hızlı sabitleyicisi, otomatik veya düz vites farketmeksizin her araçta kullanılabilir.
Sistemin çalışma çalışma mekanizması şu şekildedir. Direksiyon çervesine yerleştirilen kol veya düğme sayesinde hız sabitleyici aktif edildiği zaman Cruise Control bilgisayarına anlık ileti gönderilir. Bu sisteme, fren, debriyaj, gaz ve direksiyon olmak üzere 4 adet sensör yerleştirilmiştir. Bu sistemin aktif olmasını istiyorsak en az 40km/s hıza ulaşmak gerekiyor. İstediğiniz hıza ayarladıktan sonra gaz, debriyaj yada frene basarak sistemi pasif duruma getirebilirsiniz.

Sistemi devreye sokmak için direksiyon etrafında On / Off , Set + / – ve Reset tuşları bulunur. Anlaşılacağı üzere On tuşu aktif, off pasif duruma getirir. + tuşuna basarak hızınızı artırabilirsiniz. Bu sistemin en büyük iki avantajını söyleyecek olursak, birincisi uzun ve yorucu yollarda konforlu bir şekilde seyahat etmemizi sağlar. İkincisi ise sabit hızla gidildiği için minumum yakıt harcamanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir