Otomobillerde Fren Balatası Nedir?

Tarafından   Mayıs 2, 2017

Otomobillerde Fren Balatası Nedir?

Otomobillerde fren balatası bulunmaktadır. Otomobillerde bulunan fren balataları aracın fren sistemi elemanıdır. Fren balataları diski tutar ve aracı durdurmaya yarar. Peki fren balatası nedir daha yakından inceleyelim.

Balata Yapısı

Balatalar yüksek sürtünme katsayısına sahip amyant ve reçine bileşimli yapıdır. Sıcak ve soğuk ortamlara oldukça dayanıklıdır.

Balatalar genellikle yumuşak veya sert olarak kategorilendirilir. Yumuşak balatalar, daha iyi frenlemeye sahip olmalarına karşın çabuk biterler. Sert balatalar ise fren kabiliyetinin zayıf olmasına karşın, uzun yıpranma süresine sahiptirler.

Balata Değişimi:

Fren Balataları, araca ilk takıldığı zaman araç sistemine ve yapısına alışma süreci vardır. Bu süreç araçtan araca değişmektedir fakat ortalama olarak 3-4 gündür. Bu süreçte balata araç sistemine tam uyumlu olmadığı için sürücülerin oldukça dikkatli olması gerekir. Balatalar tekerlek yapısıyla doğrudan ilişkili olduğu için, ani frenlemelerden kaçınılmalıdır.

Fren balataları, aylar sonra aşınma sürecine girer. Balataların takıldığı disk yüzeyinin aşınmamış ve pürüzsüz olması gerekmektedir. Eğer diskte aşınma meydana gelmişse  tornalama işlemiyle aşınmış yüzeyler giderilir. Ancak disk için tornalama tek seferlik uygun görülür. Sebebi ise ikinci işlemden sonra disk yapısını bozmasındandır. Normal şartlarda yeni model araçlarda disk sistemi yenisiyle değiştirilir. Eski model araçlarda ise maliyet açısından bu işlemlere başvurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir