Otomobillerde A Sütünları Görünmeyecek

Tarafından   Ağustos 18, 2017

Otomobillerde A Sütünları Görünmeyecek

A sütunu Nedir?

A sütununu basit bir dille anlatmak gerekirse;

Otomobillerde yer alan ön cam ile ön yolcu camı arasından geçen kalın sütunlardır. Bu sütünlar kalın ve sürücü için kör nokta oluşturmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile araçlardaki kör noktaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Bunun en çok kullanılan örneği geri görüş kamerası olarak karışımıza çıkıyor. Toyota bir ilke imza atıyor..

Toyota, nesnelerin görünmez -şeffaf da diyebiliriz- olmasını sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Kulağa fütüristik bir fikir gibi gelse de Toyota bunu çok basit bir amaç için gerçekleştirmek istiyor. Otomobillerin A sütununun(Ön camın yanlarındaki çerçeveler) sürücünün görüş açısını daralttığını düşünen şirket, geliştirdiği cihaz ile bu sütunları görünmez yaparak sürücüye 180 derece görüş açısı sağlamayı hedefliyor.

PATENT ALDI

Webtekno’nun haberine göre Toyota, ”Nesnelerin şeffaf görünmesini sağlayan yöntemler ve aygıtlar” olarak tanımlanan proje için Birleşik Devletler Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden(USPTO) patent aldı. Böyle bir patenti bir otomobil firmasının alacağını herhalde kimse tahmin edemezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir