Otomobiller Neden Yağ Yakar? Yağ Yakma Nedir?

Tarafından   Nisan 18, 2017

Otomobiller Neden Yağ Yakar? Yağ Yakma Nedir?

Otomobil egzosundan siyah, kötü kokulu ve bolca duman çıktığını görmüşsünüzdür. İşte bu otomobil yağ yakıyordur. Peki bir otomobil neden yağ yakar? Yani yağ yakma nedir? Cevapları ayrıntıları ile yazımızın devamında yer almaktadır.

Araç yağ yakarsa motor kapağını açınca hava üfler. Ayrıca yağ yakan otomobillerin motor yağı zamanla azalır ve uzun süre fark edilmezse motor yağı tamamen biter. Aracınız yağ yakıyorsa, piston ve sekmanlar aşınmış demektir. Bu durumda aşınan bu parçaların daha büyük bir soruna (motorun komple değiştirilmesi) yol açmadan değiştirilmesi gerekir.

Aracın yağ yakması sürüş güvenliğini olumsuz etkiler. Araçlarda yağ eksilmesinin temel nedeni ise genelde contaların hasar görmesiyle gevşemesinden meydana gelmektedir. Motor contası (silindir kapak contası) işlevini yerine getiremediğinde yağ motora karışır. Bu durumda egzosdan çıkan duman rengi siyah veya koyu bir is rengine döner. Yağ yakan arabanın duman rengi mavi, lacivert ve siyahtır. Yağ yakan aracınızın yağ seviyesi de hızla düşer ve göstergeden bu fark edilir. Araç çalışmadığında yağ çubuğu ile yağ seviyesini ölçerek de bunu anlayabilirsiniz.

Yağ yakan araç servise götürüldüğünde genelde rektefiye önerilir. Rektefiye silindir kapağı, piston, sekman gibi motor parçalarının yenilenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca araçlarda motor rektefiye edilirken contalar, ana ve kol yatakları eskise yenisiyle değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir