Otomobiliniz İçin Yaz Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Tarafından   Mayıs 25, 2017

Otomobiliniz İçin Yaz Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Otomobiliniz kıştan yaza geçerken hangi bakımları yapmanız gerekmektedir? Yaz bakımı hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Bu bilmeniz gerekenleri sizlere maddeler halinde sunacağız. Mesela hava filteleri değiştirilmeli mi? Yoksa soğutma sistemleri bakımı yaptırılmalı mı? Klima gazı kaç yılda bir değişir? Yakıt filteleri yazın değişir mi? Gibi önemli soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Otomobil Yaz Bakım Önerileri

Soğutma sistemi; yaz seyahatlerinin başta gelen sorunu motorun hararet yapmasıdır. Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol ediniz ve eksilmişse ilave ediniz (genellikle 50/50 antifriz/su karışımı önerilmektedir)

Motor yağı ve yağ filtresini katalogda ya da kullanıcı el kitabında belirtilen sürelerde değiştiriniz. Aracın kullanıcı el kitabı yoksa değişim aralığını marka yetkili servislerinden yada satış sonrası hizmetlerden öğrenebilirsiniz.

Hava ve yakıt filtrelerini katalogda belirtilen sürelerde (tozlu koşullarda daha da kısa sürelerde) değiştiriniz. Motorun zor ilk hareketi, bozuk rölanti ve avans ayarı, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa iyi bir serviste ayarlattırınız.

Cam silecekleri, yaz seyahatlerinde de lazımdır. Yağmurlu, çamurlu yollarda araç kullanmanız da gerekebilir. İyi silmeyen silecekler görüşünüzü bozarak gözünüzün yorulmasına ve güvenli sürüşünüzün de tehlikeye girmesine sebep olabilir.

Aracınızda kış lastikleri takılı ise yaz ya da dört mevsim lastikleri ile değiştiriniz. Yedek lastiğinizi de kontrol ederek iyi ve hazır durumda olmasını sağlayınız. Lastik basınçlarını ayda bir kontrol ediniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir