Otomobilin Yıllık Masrafı Ne Kadardır?

Tarafından   Mart 31, 2017

Otomobilin Yıllık Masrafı Ne Kadardır?

Otomobil almak isteyenler, otomobil masraflarını, aracın ne kadar yaktığını mutlaka hesaplamaktadırlar. Peki otomobil sahibi olan kişilerin yıllık masrafı ne kadardır? Yani MTV, kasko, sigorta, bakım, mazot v.b gibi harcamalar ne kadar tutmaktadır?

MTV Ödemeleri: Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez ödenmesi gereken MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) otomobilin yıllık giderleri içerisindedir. MTV’nin maliyeti, otomobillerin motor hacimlerine göre değişir. En az ödenecek rakam 600 tl civarındandır.

Oto Periyodik Bakımı: Arabası olan herkesin yıl içerisinde en az bir kere yaptırmak zorunda olduğu işlemlerden biri de oto periyodik bakımdır. Bazı sürücüler oto periyodik bakımını bütçesinden tasarruf sağlamak adına geçiştirebilmektedir. Bu durum tasarruf yerine çok daha büyük maliyetlere neden olur. Bu bakımlar da 250 tl civarındadır.

Araç Muayene: Araç Muayenesi trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların yeterliliklerini ölçen muayenedir. Araç muayenesinin düzenli yapılması, trafikteki tüm sürücülerin güvenliği açısından önemlidir. Muayene masrafları da ortalama 300 tl civarıdır.

Mevsimsel Lastikler: Otomobilinizden beklenen performansı almanızdaki en büyük yardımcınız lastiklerdir. Mevsimine göre kullanılmayan lastikler, sürüş güvenliğini riske atmaktadır. Lastik fiyatlarıda 4 adeti 600 tl civarındadır.

Trafik Sigortası: Trafik sigortası zorunlu bir durumdur, yaptırılmaması veya geciktirilmesi maddi yaptırımlara sebebiyet vermektedir. Bu sigortalarda ortalama 1000 lira civarındadır.

Kasko Sigortası: Kasko sigortası trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Ancak büyük şehirlerde yaşıyorsanız kasko sigortası da bir zorunluluktur. Kaskoda ortalama olarak 1000-1500 arasındadır.

Yani ortalama civarı bu maddeleri toplayarak hesaplayabilirsiniz. Ancak unutlmamalıdır ki aracın modeline göre, harcamalar değişmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir