Otomobilde Şasi Nedir?

Tarafından   Ağustos 4, 2017

Otomobilde Şasi Nedir?

Otomobil şasi nedir? Otomobil karoseri nedir? Otomobil şasi numarası nedir? Otomobil şasi ve karoseri işlevi nedir? İşte detaylar yazımızın devamında..

Şasi

Otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduruan ve karoseriyi taşıyan temel yapıdır.Bir şasinin dayanıklığı hafif, rijit ve az parçalı,mekanik kısımları kolayca takılıp sökülen yapıda olması bunlara karşın maliyetinin den az olması gerekir.

Modern otomobillerin çoğunda,eskinin sert ve kalın şasi çerçevelerinin yerini ,tek kabuk yada blok halindeki kafes biçimli hafif yapılar almıştır. Gövdenin bir bölümü ise yolcu koruyucu kafes biçiminde geri kalan bölümleri ise kaza anında ezilebilecek biçimdedir.Bu bölümler kaza anında ortaya çıkabilecek enerjinin büyük bir bölümünü yutar ve kana enerjiyide yolculara zarar vermeyecek doğrultulara yönlendirir.

Hareket halinde bir vasıtaya yolun düzensizliklerinden doğan reaksiyonlar gelir.Bunlar boyuna eğilme ve boyuna burulma şeklinde şekil değiştirmeler doğurabilir.Bu deformasyonlar genlikleri daima değişen ve kendilerine bağlı organların rijitliklerine bağımlı olan frekanslardaki titreşim hareketleri halinde açığa çıkar.

KAROSERİ

Karoseri şasiye cıvata ile tespit edilebilir  veya kendisini taşıyıcı kafes yapı biçiminde tamamen şasi yerine geçebilirBu son halde karoseri “kabuk karoseri” adını alır. Ve  bu çözümün faydası,kapalı bir karoserinin boyuna ve enine atalet momentleri büyük olan bir kiriş teşkil etmesindedir.Karoseri her iki haldede maksimum rijitliğe sahip olmalıdır.Havanın arabanın altından düzgün akışını sağlamak için ,döşeme olabildiğince düzgün olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir