Otomobilde Hangi Motor Hacimleri Tercih Edilmelidir?

Tarafından   Mart 19, 2017

Otomobilde Hangi Motor Hacimleri Tercih Edilmelidir?

Otomobil motor hacimlerine göre fiyatları değişmektedir. Benzinli ve dizel motorlu otomobil olmak üzere iki farklı motor çeşidi vardır. Bu motorların birde hacimleri vardır. Motor hacmi ne kadar yükselirse aracın fiyatı da artmaktadır. Aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisi de aracın motor hacmine göre artış göstermektedir.

Otomobil alırken ihtiyaca göre alınmalıdır. Sizin için yakıt mı önemli yoksa performansı mı? gibi soruların yanıtları verilmelidir. İlerleyen teknolojiler ile hemen hemen her otomobil birbirlerine yakın yakıt performansları sunmaktadır. Ancak benzinli ve dizel arasında fark vardır. Bu fark ta son zamanlarda turbo benzinli otomobillerin artması ile kapanmaya yaklaşmıştır.

1.2 turbo benzinli bir otomobil alacaksanız, çekiş anlamında sizi üzmez. Ancak ani hızlanmalar konusunda çok birşey beklenmemelidir. 1.4 turbo benzinli otomobiller haciminde artması ile birlikte daha performanslıdır. Bu rakam arttıkça performans da aynı orantıda artar. Ancak dediğimiz gibi motor teknolojileri geliştiği için motor hacimleri düştü. 1.2 turbo bir araç atmosferik motorlu 1.5 motora eş değer bir performans vermektedir.

Dizel motorlarda turbo mantığı aynı işlemektedir. Ancak dizel hem ülkemizde daha uygun hemde, yakıtı daha az yaktığı için daha ekonomik araçlardır. Ancak bu araçlar benzinli araçlara göre daha pahalıdır. Bu aradaki fark 10 bin lira seviyelerindedir.

Alacağınız otomobil aile otomobili olup ortalama olarak yılda 15 bin kilometre gibi düşük rakamlar yapacaksanız, benzinli otomobil almanız sizin yararınızadır. Çünkü fazladan 10 bin lira vermek saçma olacaktır. İnce bir hesaplama ile bu aradaki farkı ancak 3-4 yıl sonra kapatmış olacaksınız.

Motor hacimleri için ise mutlaka test sürüşü yapıp isteğinize göre seçiminizi yapmalısınız. Unutmayın veriler her zaman fabrika verileridir. Aracı sürecek olan sizlersiniz. Performans değerlendirmesi ve istediğinizi almak size kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir