Otomobilde Doğru Bagaj Yerleştirme İpuçları

Tarafından   Mayıs 19, 2017

Otomobilde Doğru Bagaj Yerleştirme İpuçları

Otomobil bagajları kullanımımıza göre değişiklik göstermektedir. Sedan ve Hb araçlar bu ayrıma girmektedir. Sedan otomobillere göre daha kısa olan araçların bagaj hacimleri küçüktür. Ancak sedan otomobillerin bagaj hacimleri büyüktür.

Binek otomobillerin bagajları yük taşımak için değildir. Yükten kastımız, yüksek ağırlıklardaki eşyalardır.

Tatile çıkarken hepimizin götürmek istediği gerekli veya gereksiz birçok eşya vardır. Bu eşyalara bir de gelişen teknolojinin bize sunduğu portatif çamaşır makinesi, seyyar klima, ütü veya mutfak robotu bagajımızı daha da dolduruyor. Eğer bir de son yıllarda daha da yaygınlaşan küçük veya kompakt sınıf otomobiliniz ve küçük hacimli bir bagajı varsa, tüm bu eşyaları bagajlarına nasıl sığdıracağız?

Uzun yıllar kullandığımız yerli otomobillerimiz, geniş iç mekana sahip, bagaj kapasitelerde fazlaydı. Bu araçların bagaj kapasiteleri 400 litre ile 550 litre arasında değişiyordu. Günümüz otomobilleri ise 270 ile 350 litre arasında gelişen bagaj kapasitesine sahip. Eğer bagajda LPG tankı da varsa işiniz zorlaşır. Eşyalarınızı bagaja yerleştirmeden önce birkaç konuda sizi uyaralım:

Otomobilin taşıma kapasitesini aşarsanız, amortisörler ve helezon yaylar daha çabuk aşınır; bagaja konan yükler özellikler station otomobillerde görüş açısını etkilememeli ve birçok otomobilin yedek lastiğinin bu eşyaların altında olduğu unutulmamalı.

Yangın tüpü ile ilk yardım çantasının da kolay ve ulaşılır bir yerde olması gerekir.

Bagajı gruplandıralım:

Büyük boy ve orta boy bavullar küçük spor çantalar ve çeşitli boylarda eşyalar veya paketler, Büyük boy bavullar çok ağırsa bagajın sağ ve sol kısmında otomobili dengeleyemezse, bunları bagajı ortalayacak şekilde yerleştirin. Bu sayede otomobilin ağırlık dengesini de bozmamış olursunuz.

Kiloca fazla eşyaları bagajın ortasına yerleştirdikten sonra orta boy bavul, en son büyük bavulların üstüne yerleştirilebilir. Küçük çantaları bagajın sağ ve sol bölümlerine dengeli yerleştirin.

Kalan ufak eşyaları bagaja sığacak şekilde koyduktan sonra bagajın açılırken ve kapanırken hareketli parçalarına hareket payı bırakır. Aksi halde zor açılan ve kapanan bagajdaki eşyalar zarar görür. Otomobil ve eşyaları yerleştirip yola çıkarken iyi yolculuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir