Otomobil Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Tarafından   Mayıs 13, 2017

Otomobil Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bu zamana kadar otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler yazılarını sürekli gördük. Ancak biz, otomobil satarken nelere dikkat edeceğinizi ve hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini açıklayacağız. Mesela, otomobiliniz pis ve kirliyken alıcıya götürülmemelidir. Otomobilinizde sorun olmasa da kirli olması, otomobili bakımsız ve yıpranmış gösterecektir. İşte bu ve bunun gibi bir çok öneri yazımızın devamında yer almaktadır.

Otomobil satarken dikkat etmeniz gerekenler

 1. Otomobilinizi takas edebilir, ya da şahıs olarak satabilirsiniz.
  • Takas etmek hızlı ve basit bir çözümdür. Eğer satıcı takas etmek istediğiniz aracı size satmaya istekli ise, kaybınız biraz daha az olabilir.
  • Şahıs olarak satmaya karar verirseniz, daha uzun sürebilir, ama cebinize daha çok para girer. Aracınız için arayanlar ile, test etmek ve kontrol ettirmek isteyenlerle, siz ilgilenmelisiniz. İlan vermek için ayrıca biraz para harcamanız gerekecek.
 2. Otomobilinizin ederini anlamak.
  • Piyasada bulunan otomobil satış dergilerinin ve otomobil satış sitelerinin ortalamasını alabilirsiniz.
  • Arabanız iyi durumda ve kilometresi ortalamanın altındaysa, fiyatı biraz daha yüksek tutabilirsiniz. Kilometreniz ortalamanın üstündeyse, ilgi çekici olması için fiyatı düşük tutabilirsiniz.
  • Arabanızın durumu hakkında dürüst olun. Arabanın kötü durumda olduğunu gören kimse, pazarlık dahi yapmaz.
  • Ekstra donanımlı veya özel versiyon otomobilleriniz için daha fazla fiyat isteyebilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz otomobil, nadir bulunan ve değerli bir model ise, fiyatını ortalamanın üstünde tutma şansınız, daha yüksek olabilir.
 3. Otomobilinizi en iyi görünecek şekilde temizlemek, aracın potansiyelini ortaya çıkarır ve satışı daha kolaylaştırabilir.
 4. Profesyonel temizlik ürünlerini kullanın, kaportasını cilalı şampuanla temizleyin ve matlaşmış lastik parçalarını özel spreylerle parlatın.
 5. Aracın içi derli toplu gözüksün, mümkünse iç temizlik için üretilmiş temizlik malzemeleri kullanın.
 6. Her türlü kokudan arındırın, sigara kokmasın, evcil havyan besliyorsanız araçta tüyü kalmasın.
 7. Eğer sizin yapmanız mümkün değilse aracı, bu işleri yapan bir firmaya götürün.
 8. Buharla temizlenmiş bir motor bölmesi, kolaylık yerine şüphe uyandırabilir. Motor yağının temiz olması, kontrol edildiğinde size avantaj sağlayabilir.
 9. Yeni veya Prestij arabalarındaki çizik veya göçükleri tamir ettirmeniz avantajınıza olabilir. Aracınız eskiyse, bu işler için harcama yapmanız getirisine değmeyebilir; eski araçlarda ezikler ve çizikler olması doğaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir