Otomobil Motorundan Gelen Sesler Ne Diyor?

Tarafından   Mayıs 1, 2017

Otomobil Motorundan Gelen Sesler Ne Diyor?

Otomobil motorundan gelen seslerde değişiklik yada daha önce gelmeyen bir ses neyin işaretçisidir? Araç motorlarından hangi sesler gelirse sorun vardır? Gelen sesler hangi arızaların belirtisidir? İşte tüm merak edilenler ve mutlaka bilinmesi gerekenler yazımızın devamında.

Motordan Gelen Islık Sesi: Eğer motordan gelen ıslık benzeri sesler, rahatsız edici seviyede değilse, genellikle bu bir arıza işareti de sayılmaz. Özellikle de turbo aksamı bulunan araçlardan bu şekilde ıslık seslerinin gelmesi normaldir. Bu ıslık sesleri eğer aracın ilk kullanıldığı günden değil de sonradan ortaya çıkan seslerse bu durumda bir arıza olduğundan şüphelenilmelidir.

Motorda Vuruntu Sesi Gelirse: Motordan gelen vuruntu sesleri birçok arızanın göstergesi olabilir. Bu yüzden motordan vuruntu sesi gelmesi durumunda derhal bir uzmanın aracı elden geçirmesi gerekmektedir. Ayrıca motordan gelen vuruntu seslerinin ne zaman geldiği de çok önemlidir. Motor kaçıncı vitesteyken, hangi ısınma derecesindeyken, hangi devir aralıklarındayken vs. birçok koşul göz önüne alınarak vuruntu sesi değerlendirilmelidir.

Motordan Gelen Uğultu Sesleri: Bazı fan aksamlarının ve klimanın uğultu sesi yapması normaldir. Eğer araç ilk alındığı günden beri değil de sonradan bir uğultu sesi meydana gelmişse, bu durumda volanlarda veya diferansiyelde bir arıza olması muhtemeldir. Uğultu şeklinde gelen sesler de dikkate alınmalıdır çünkü bu tarz seslerin hem kaynağının bulunması zordur hem de ilerde baş gösterecek bir arızaya işaret ediyor olmaları muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir