Otomobil Lastikleri Kaç KM’de Değişmeli?

Tarafından   Temmuz 22, 2017

Otomobil Lastikleri Kaç KM’de Değişmeli?

Otomobil lastikleri kaç kilometre sonra değiştirilmelidir? Otomobil lastikleri yolda ısıya, frenlemeye, çukurlara bağlı olarak yıpranıp aşınmaktadır. Yıpranan ve aşınan lastikler zamanla yol tutuşunda sorun çıkarmakta, içeriye daha fazla ses almakta, fren mesafesi uzamakta hatta fren anına kayma sorunu oluşturmaktadır. Peki lastikleri kaç kilometre sonra değiştirilmeli?

Türkiye’de üretilen ve ihraç edilen lastiklerin ortalama kullanım kilometresi 40 bin kilometredir. Bunun yanı sıra lastiğin kullanım şekli ve kullanıldığı hava şartları da etkili olmakla beraber lastik markaları da farklılıklar yaratmaktadır. Lastik değişmeden önce ortalama 20 bin km gibi istenirse lastikler ön arka değişimi de yapılabilir.

Lastiğin Aşındığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer lastik sırt deseninin yüzeyi bu kabarık alanlar ile aynı seviyede yer alıyorsa lastik sırt desen derinliğinin 1,6 mm’lik yasal sınıra çok yakın olma oldukça fazladır veya en azından bunun altındadır. Bir çok uzman bu sınıra ulaşmadan lastiklerin değiştirilmesini güvenlik açısından elzem görmektedir.

Lastikler öyle makarna süt gibi durdukça eskiyen, ömrü beklemekle ölçülebilen ürünler değildir. O yüzden şu kadar yıl sonra değiştiririm gibi anlayışlar yıl hesabı yapıldığı için çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Lastiklerin nerede ve ne zaman yapıldığı önemli değildir. Sıcaklık, bakım, depolama koşulları ve kullanım, yük, hız, basınca ilaveten sürüş biçimi gibi lastiğin ömrünü etkileyecek birçok etken mevcuttur. Ancak tabi bütün bunlara bakarak yıl hesabından tamamen vazgeçmiyoruz. Örneğin üretim tarihinden 15 20 yıl geçmiş olan lastikleri kullanmanızı da tavsiye etmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir