Otomobil Lastik Basınçları Nasıl Kontrol Edilir?

Tarafından   Mayıs 11, 2017

Otomobil Lastik Basınçları Nasıl Kontrol Edilir?

Otomobillerde önemli olan lastik basınçları nasıl ölçülür? Doğru lastik basıncı olmadığı takdirde, araç çok yakacak, sürüşü zor olacak, performansı düşecek ve lastiklerin ömrü azalacaktır. Lastik basıncı oldukça önemlidir. Peki lastik basıncı nasıl ölçülür?

Lastik basınçları nasıl ölçülür?

Oto serviste bulunan hava kompresörünün basınç ölçerini kullanabilir, petrol istasyonlarında bulunan basınç ölçeri kullanabilirsiniz. Basınç ölçerle supaba bastırın ve gösterge ekranına bakın. Göstergedeki basınç değerini, lastik basınç tablosundan kendi aracınıza uygun olan değerle karşılaştırın. Duruma göre hava pompasını ayarlayarak lastiği şişirin veya havasını indirin. Dört lastiği de aynı lastik basıncında kullanın. Lastikte aşırı bir hava kaybı, basınç düşüklüğü fark ederseniz, Lastiğinizi kontrol etmeniz doğru olacaktır.

Lastiğin Uzun Ömürlü Olması İçin

Lastiğinizin havasının doğru olmaması fazla ya da düşük olması lastik yanaklarındaki kauçuk üzerinde stres veya ezilme yarattığı için lastik ömrü kısalır. Doğru basınç ise üretici firmaların sunduğu lastik hava tablosu ile bulunabilir. Doğru değere geldikten bir sonraki öneri ise lastik rotasyonu denilen 10 000km-12 000 km’ de bir ön lastikleri arkaya, arka lastikleri ise öne takmak tavsiye edilir, bunun sebebi önden çekişli araçlar da lastiklerin her zaman daha fazla aşınmasıdır.

Lastik Boyutu Yakıtı Arttırır mı?

Lastik ebadını arttırmak yakıt tüketimini arttırır mı? Kesinlikle arttırır, çünkü lastik ebadı arttıkça lastiklerin yere değme alanı artacak ve buda daha fazla sürtünme demek, yol tutuşu ve viraj alma kabiliyeti de bundan dolayı artar fakat, lastik ebadını arttırmak yakıt tüketimini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir