Otomobil Lastiklerinin Basıncı Kaç Olmalı?

Tarafından   Mart 13, 2017

Otomobil Lastiklerinin Basıncı Kaç Olmalı?

Lastikler aracın en önemli parçalarından oluşmaktadır. Lastik bakımı oldukça önemlidir. Lastiklerin zamanla hava basıncı düşebilir. Bu durumlar karşılaşmamak için ara ara lastik basınçları kontrol edilmelidir. Direksiyonda aşırı ağırlık hissettiğiniz durumlarda lastikleriniz patlak yada havası inmiş olabilir.  Peki otomobil lastik basınçları kaç olmalıdır?

En doğru bilgiyi araç kitapçıklarından öğrenebilirsiniz. Otomobilinizin kapı yanlarında da bu değerler yer alabilir.

Türkiye’de psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu bilgi bar olarak yazılır. Lastiğe hava basılacağı zaman barı psi’e çevirmek gerekir.

1 bar kaç psi eder. Bunun yanıtı 1bar 14.50 psi’dir. Yani araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeriyle çarparız ve yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. Lastiklerin dördüne de aynı değerde hava basmalıyız.

Düşük Basınç Lastiklere Zarar

Lastiklerde düşük hava basıncı otomobilin dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda yakıt tüketimi arttırarak cebinize de zarar verir. Önerilenlerden daha düşük basınçlara sahip lastiklerde patlama riski artacağından yoldan çıkartma ve kazaya neden olabilir.

Ancak unutmamak gerekir ki her araç için lastik basınçları değişmektedir. Bazı araçlarda ön ve arka lastik basınçları farklı olması gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir