Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Tarafından   Nisan 24, 2017

Otomobil Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Lastiğiniz patladı ve yolda kaldınız. Ancak telaş yapmayın aracınızın bagaj havuzunda yedek lastik bulunmaktadır. Yedek lastik ile birlikte söküm işlemlerinizi yapacağınız ekipmanlarında beraberinde olması gerekmektedir. Peki bu işlem nasıl gerçekleştirilir? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

Öncelikle aracın lastiğini değiştirmek için bijon anahtarı, kriko ve yedek lastiğe ihtiyacınız vardır. Araç lastiğinizi değiştirmek için patlak olan lastiği gevşetmeniz gerkemektedir. Ancak buradaki en önemli nokta şudur. Araç lastiğini, aracı krikoya yüklemeden gevşetmeniz gerekmektedir. Arabayı havaya kaldırmadan önce bijonların hafif gevşetilmesi gerekir. Havaya kaldırılmış bir aracın bijonlarına kuvvet uygular iseniz aracın krikodan düşmesine neden olursunuz bunu unutmayın!

Arabanızı kaldırmaya başlamadan önce krikonuzu arabanızın altında doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.  Krikoyu araba dingili ya da herhangi bir süspansiyon parçasının üzerine yerleştirmekten kaçının. Krikonun altındaki yüzeyin düz ve katı bir yüzey olmalıdır. Krikonuzu yerleştirdikten sonra tekerleği ortalama 3-4 santimetre kadar yukarıya kaldırın ve lastiğin destekler ve makaslar üzerinde rahat şekilde görünecektir. Yolda yapılması gereken acil bir lastik değişimi için, arabanın altına girmeniz gerekmiyorsa, kriko destekleri gerekmez. Ancak kendin-yap kitleri güvenlik açısından bu parçayı da içerebilir.  

Arabanızı kaldırma işlemini yaptıktan sonra kalan cıvataları yerinden tamamen çıkarın. Bu tekerlek cıvatalarını kaybetmemek için emniyetli bir yere kaldırın, çünkü yeni lastiği yerleştirirken onlara ihtiyacınız olacak. 

Lastiğinizin havası olmasa dahi hala ağır olacaktır bu yüzden bu yerinden çıkarma işlemi için biraz güç kullanmak gerektirebilir.
Çıkarttığınız patlak lastiği aracın altına doğru emniyet önlemi olarak koyun (bir kaza veya hata durumunda aracınız zemin üzerine düşmesin diye)   

Lastiği gerekli yere oturtun. Sonra cıvataları dört cıvatalı lastikler için çapraz, beş cıvatalılar için yıldız biçiminde yerlerine takın ve sıkmaya başlayın ancak araç havada olduğu için boşluğunu alın tam sıkma işlemi yapmayın.

Daha sonra krikoyu yavaş yavaş nazikçe yere indirin. Lastiği iyice sıkın. Hiç boşluk kalmayacak şekilde güç uygulayarak vidaları sıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir