Otomobil Kiralamada Artış

Tarafından   Haziran 6, 2017

Otomobil Kiralamada Artış

Artık tüketiciler “sahip olmak” yerine “kiralama” yöntemini tercih ediyor. Bireysel araç kiralama konusunda en gelişmiş pazar olan ABD’de, trafiğe çıkan yeni araçların yüzde 35’i bireysel uzun dönem kiralama yöntemiyle kullanılıyor. Yaklaşık 17.5 milyon aracın satıldığı ABD pazarında, bireysel yıllık kiralama her yıl yüzde 4.4 büyüyor. Avrupa’da 2020’debu yöntem kapsamında kiralanacak araç sayısının 1.5 milyon adede ulaşması bekleniyor.

TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI DEĞİŞTİ

Türkiye’de de bireysel yıllık kiralamanın potansiyeli olduğu düşünülüyor. Bu gerçekten yola çıkan DRD bireysel yıllık kiralama markası OneCar ile otomobil sahibi olmaya yepyeni bir alternatif getiriyor. DRD Filo Kiralama Genel Müdürü İlkay Ersoy, OneCar’ın bireyleri otomobil sahip olmanın getirdiği tüm finansal ve operasyonel yüklerden kurtardığını söyledi. Bu yeni sistem ile bireylerin de şirketler gibi diledikleri aracı iki yıldan dört yıla kadar sabit kira bedeli ile kiralayabileceklerini ifade eden Ersoy, “Tüm deneyim ve altyapımızı, bireylere de sunmak için OneCar markasını yarattık.” dedi. Günümüzde ‘sahiplik’ anlayışının ‘erişim’ ve ‘kullanım’ kavramına dönüştü.

Y kuşağı almak istemiyor
Türkiye’de başta Y kuşağı olmak üzere tüketici davranışlarını incelendiğinde “sahip olma” yöntemleri yerine “kullanma” yönünde önemli tercih değişiklikleri olduğunu söyleyen Ersoy, “Bireysel yıllık kiralama araç sahibi olmanın tüm dezavantajlarını ortadan kaldırıyor. Kullanıcısının sadece hayalindeki otomobilin keyfini sürmesini sağlıyor” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir