Otomobil Jant Bakımı Nasıl Yapılır?

Tarafından   Mayıs 2, 2017

Otomobil Jant Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobil jantlarının bakımları nasıl yapılır? Otomobil jantları, otomobilde bulunan en önemli aksesuarlardan birisidir. Jantlar hem aksesuar açısından, hemde performans açısından aracı etkilemektedir. Otomobil jantlarının bakımı nasıl yapılır? İşte soruların yanıtı yazımızın devamında.

Jantlar Nasıl Temizlenmeli?

  • İlk olarak jantları bol su ile yıkayıp, tozları akıtıyoruz. Kullandığınız suyun şiddeti ne kadar fazla ise jantlardaki toz da o oranda daha çok akacaktır ve sonraki kısımlarda daha az kir ile uğraşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle mümkünse bir hortum ile su püskürtmenizi kova ile su boca etmekten daha çok tavsiye ederiz.
  • Otomobil şampuanını su dolu bir kovada köpürtüp, yumuşak süngerle janta uyguluyoruz. Kirlerin akması için biraz bekliyoruz. Kova ile uğraşmak yerine aynı işlevi yerine getiren jant temizlik spreylerini de kullanabilirsiniz. Spreyi kirini akıttığınız jantlara sıkarak da kirin aktığını göreceksiniz. Bu spreyleri yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Her fiyat aralığına yönelik çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz seçeceğiniz ürünün arka kısmında bulunan nasıl uygulanır kısmını kullanmadan önce okumanız. Çünkü bazı temizleme spreyleri ıslak ve kiri akıtılmış jantlarda daha verimli olurken bazılarında ise ıslanmamış janta doğrudan tatbik edilebiliyor.
  • Devamında hortum veya temiz su dolu kova ile köpüğü veya temizleme spreyinin akıttığı kiri akıtıyoruz.
  • Otomobilin jantı yıkama işlemi bittikten sonra sıra parlatmasına geliyor. Kirini akıttığımız ve temizlediğimiz janta, jant cilasını sürüyoruz, kurumasını bekliyor, ardından kuruyan jantı, jant fırçası ile ovuyoruz. Parlatma kısmında kullanacağınız yardımcı maddeler de kendi içlerinde kullanım açısından çeşitlilik gösterebiliyor. Bir kaç temizleme spreyleri ya da oto şampuanları içerisinde parlatıcı maddeler bulundurduğu için ekstra bir parlatıcı sprey kullanmanıza gerek kalmayabilir. Bazılarında ise parlatma maddesi olmayabilir veya performasından memnun kalmayabilirsiz ve bu gibi durumlarda bir parlatıcı macun ya da sprey kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir