Otomobil İçin En Uygun Sürüş Pozisyonu Nedir?

Tarafından   Mart 18, 2017

Otomobil İçin En Uygun Sürüş Pozisyonu Nedir?

Otomobil sürerken  en uygun sürüş pozisyonu nedir? Otomobil sürerken sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Özellikle uzun yollarda oturma pozisyonu bel, omurga ve boyun gibi önemli bölgelerimizde ağrı oluşturmaktadır. Bu ağrılar kimi zaman çekilmez noktalara gelebilir. Peki en iyi sürüş pozisyonu nedir?

Uygun sürüş pozisyonlarından birincisi olarak koltuğa oturmak diyebiliriz. koltuğa oturduğumuz zaman belimiz ve alt kısım tam olarak koltuğa tam olarak dokunmalıdır. Burada dik konumda olduğunuz için daha daha fazla görüş sağlarsınız ve dikkat eksikliğiniz en düşük seviyelere inmektedir.

2. olarak ise kolumuzun durumudur. Sürücü koltuğa oturduğu zaman kollarını direksiyonun üzerine düz bir şekilde uzattığı zaman bilekleri direksiyon simidinin tam üzerinde olmalıdır. Bu şekilde tuttuğumuz zaman normal 9:15 saat açısıyla direksiyon simidini kavradığımızda bize yeterli olacak dirsek bükülmesini sağlayacaktır. Buda Bize ani durumlarda daha çabuk tepki vermemizi ve kollarımız gergin şekilde durmadığı için hem yorulmamasını sağlayacaktır.

En son olarak da bacaklarımızın durma pozisyonudur. Pedallara tam hakimiyet ve yorgunluğu en aza indirmek için bacakların açısı çok önemlidir. Bunu da debriyaj pedalına tam bastığımız zaman bacağımız hafif açılı olmalıdır. Bunu genellikle koltuğumuz ön tarafındaki ayarlamalardan yapabilirsiniz.Gaza basılmış durumda  direksiyon simidinden 3 parmak yukarıda olmalıdır. Bunu da genellikle araçlarda bulunan direksiyon ayarından yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir