Otomobil Güvenliğinin İpuçları

Tarafından   Mayıs 15, 2017

Otomobil Güvenliğinin İpuçları

Otomobilin güvenliği için neler yapılmalıdır? Otomobili güvenle korumak ve kullanmak için kullanım alışkanlığınızı nasıl değiştirmelisiniz? Hırsızlıklara karşı koruma, olası kazaları önleme ve daha bir çok sorundan uzak kalmak için neler yapılmalıdır. Bu tavsiyeler, herkesin bildiği ancak bazı zamanlarda akıllara gelmeyen ve unutulan önemli tavsiyelerdir.

Aracınızı risklerden uzak tutmak için

öncelikle otoparklara veya iyi aydınlatılmış yerlere bırakmaya özen gösteriniz.

* Aracınızı park ettiğinizde değerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alınız, ruhsatınızı ve aracınıza ait diğer belgeleri de araçta bırakmamaya özen gösterin.

Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatın, anahtarı alın ve kapıları kilitleyiniz. Araçların birçoğu düzkontak yapılarak, anahtara ihtiyaç duyulmadan bir dakika içinde çalınabilmektedir.

* Zorunlu hallerde araçta bırakmanız gereken eşyalarınızı dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde yerleştirin

* Otomobilinizin anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa asla bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarı yapılıp, tescil belgenizin sahtesi tanzim edilebilir.

* Otopark görevlisi olduğuna emin olmadığınız şahıslara aracınızı teslim etmeyin. Fakında olmadan birçok kişi, bu şekilde aracını hırsızlara kendi elleriyle teslim etmektedir.

Trafik ışıklarında durduğunuzda ve trafiğin yoğun olduğu zamanlarda camınız açıkken cep telefonu el çantası ve laptop gibi eşyalarınızı torpido veya koltuk üzerinde bulundurmayınız.

* Özellikle otobanlarda ve ıssız yollarda meydana gelen hafif kazalarda diğer araçtaki şahıslara karşı şüpheci olunuz. Aracınızdan inerken mutlaka aracınızı durdurarak kapılarınızı kilitleyin. İçinde para veya değerli eşyalarınız varsa çantanızı da yanınıza alın.

* Teybiniz kızaklıysa mutlaka araçtan ayrıldığınızda yanınıza alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir