Otomobil Far Çeşitleri Nelerdir?

Tarafından   Nisan 17, 2017

Otomobil Far Çeşitleri Nelerdir?

Otomobil far çeşitleri ve açıklamaları yazımızın devamında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Led farlar, xenon farlar bir çok modifiye severler tarından sevilmektedir. Peki bu farların özellikleri nelerdir?

LED farlar
Yüksek verimlilikleri ile birlikte, LED farlar da güvenlik ve konfor bakımından önemli avantajlar sunmaktadır. Yaklaşık 5.500 Kelvin’lik bir renk sıcaklığıyla, ışıkları gün ışığına benzer ve özellikle de karanlık ortamlarda ve olumsuz hava koşullarında göz yorgunluğuna neden olmaz.

Matrix LED farlar
Tüm aydınlatma fonksiyonları LED teknolojisinde uygulanmaktadır. Örneğin Audi A5’te, Matrix LED farların yüksek huzmesini oluşturmak için 18 LED iki lens vasıtasıyla ışık saçıyor. İç aynaya monte edilen kameranın verdiği bilgilere dayanarak, LED kontrol ünitesi LED’leri ayrı ayrı açar ve kapatır ve gerektiğinde bunları 64 basamak üzerinde karartabilir. Bu, Matrix LED farların birkaç milyon ışık dağıtım varyantı üretmesini sağlar.

Xenon farlar
Xenon farlar gaz deşarj lambalarıdır. İki tungsten elektrot, brülör olarak da bilinen ksenon gazı ile dolu bir kalın duvarlı kuvars cam ampulün içine kaynatılır. Aralarında, yoğun bir yay ışığı üretilir – içerdiği asal gaz dolgusunun 100 bar’a kadar bir basınca maruz kalacağı bir süreç. Xenon gazı kendisini daha mor renkte, ancak cam ampulün içindeki metalik tuzlar renk sıcaklığını 4.200 Kelvin’e düşürür.

Halojen farlar
Üretim maliyetinin düşük olması ve basit yapıları nedeniyle otomobillerde sıkça görebileceğimiz halojen farlar, xenon ve LED farlara göre daha düşük verimle çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir