Otomobil Far Ampul Değişimi

Tarafından   Temmuz 21, 2017

Otomobil Far Ampul Değişimi

Otomobil far ampulü nasıl değişir? Patlayan ampul değişimi nasıl yapılır? İşte adım adım ampul değişimi yazımızın devamında yer almaktadır.

Far ampulü değişimi kimi araçlarda çok kolay, kimilerinde ise farın, tamponun veya ön ızgaranın sökülmesini gerektirecek kadar zordur. Öncelikle aracınızın kullanım kılavuzunu gözden geçirerek ampul değiştirilmesi için gereken aletleri ve işlem adımlarını tespit etmelisiniz.

Araç marka ve modeline göre farlarda kullanılan ampul tipi değişmektedir. Orijinal olarak kullanılan olan tipte ampul takmanız gerekir, aksi takdirde soket ve odak uyuşmazlığı olacağından aydınlatmanız bozulur. Hangi tipte ampul kullanmanız gerektiğini Tüm araçların farlarında kullanılan ampul tipleri kısmından tespit edebilirsiniz. Daha kesin bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurunuz.

Daha iyi aydınlatma için farların güçlendirilmesi kısmında bulunan testleri inceleyerek size uygun ampulü seçip temin ettiyseniz artık değişim işlemine başlayabilirsiniz.

 

  •  Gündüz saatlerini tercih etmeniz değiştirme işlemini kolaylaştıracaktır, farda ampulu tutan klips ve diğer ayrıntıları görmeniz için aydınlık bir ortamı tercih ediniz.
  • En az yarım saat öncesine kadar farlarınızı kullanmamış olmanız değiştirme işlemini kolaylaştıracaktır, aksi taktirde farın içindeki ampul çok sıcak olacağından ellerinizi yakabilir.
  •  Ampul değiştirme işlemine başlamadan önce motoru durdurup, farlarınızı kapatınız.
  •  Motor kapağını açarak farın arkasında bulunan plastik kapakları çıkarınız.
  • Far içerisindeki ampulun metal ayaklarına takılı olan elektrik soketini çıkarınız.
  •  Ampulu tutan metal klipsi açarak eski ampulu metal ayaklarından tutarak yuvasından çıkarınız. Ampullerin cam kısmına dokunmamalısınız.
  •  Yeni aldığınız ampulu gövde çıkıntıları doğru oturacak şekilde takınız, elektrik soketini ve metal klipsi aynı şekilde tutturarak ampulu sabitleyiniz.
  •  Farlarınızı açarak çalıştığını kontrol ediniz.
  • Far Plastik kapakları takınız.

Far ampul takım işlemi bu kadardır. Ancak far ampulu takma işlemi biraz beceri biraza el alışkanlığı istemektedir. Siz far ampulünü takamazsanız oto elektrikçiye gitmenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir