Otomobil Bakımının Önemi

Tarafından   Mart 3, 2017

Otomobil Bakımının Önemi

Otomobil sizin yol arkadaşınız ve ona ne kadar iyi bakarsanız o da size o kadar iyi bakacaktır. Otomobiller bir çok parçadan oluşan, zamanla aşınan ve eskiyen bir çok parçadan oluşmaktadır. Otomobiller her ne kadar gözümüze bütün halinde gözükse bir çok parça aynı anda ahenk ile çalışmaktadır. Otomobil ortalama olarak 2 ile 20 bin parçadan oluşmaktadır. Bu yüzden otomobil bakımlarını düzenli ve sürekli olarak yaptırmak çok önemlidir.

Otomobil bakımının önemi nedir?

Bakım yaptırmakla sağlanacak kazançlar:

1. Az tamir masrafı. Tamir masrafları azalır. Hasarlı bir parçanın zamanında belirlenmesi ve daha büyük problemlere yol açmadan değiştirilmesi, önemli para tasarrufu sağlar.
2. Güvenlik. Bakımsız araç, ciddi kazalara sebep olabilir. Güvenli sürüş için frenlerinizi, direksiyon ve süspansiyon sisteminizi kusursuz durumda tutunuz.
3. Daha iyi performans. Bakımlı araç, daha iyi yakıt ekonomisi ve sürüş demektir.
4. Çevre koruma. Bakımsız araçlar önemli ölçüde hava kirliliğine neden olmaktadır.
5. İkinci el satış değeri. Bakımlı araçlar, bakımsızlara oranla iki üç katına kadar fazla değer etmektedir.
6. Kullanım kolaylığı. Bozuk tekerlek ayarları, aşınmış süspansiyon elemanları ve lastikler kötü sürüşe sebep olmaktadır.
7. Geleceği planlama yeteneği. Kontrol sonucunda, bir parçanın ileride değiştirilmesi gerekeceği anlaşılırsa, bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz.
8. Vefakarlık. Bakımlı bir araç kolay çalışır, sizi yolda bırakmaz. Bakımsız araçla ise zor durumda kalabilirsiniz.
9. Sürüş zevki. Yola iyi oturan ve isteklerinizi yerine getiren bir aracı kullanmak zevktir.
10. Sahiplik gururu. Aracınız sizin kişiliğinizin bir devamıdır. Ona iyi bakmaya devam etmelisiniz.

Otomobillerimize canımızı emanet ediyoruz. Yeri geliyor 100 km hızlara çıkıyoruz. Bu kadar yüksek hızlar ile seyir alan araçta olası bir arızanın insanın canını tehlikeye atması olasıdır. Otomobil bakımlarına önem göstermeyi ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir