Otomobil Bakımında En Önemli Aksamlar Nelerdir?

Tarafından   Mart 12, 2017

Otomobil Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Otomobil bakımı oldukça önemlidir. Otomobil bir çok parçadan bir araya gelip bütünü oluşturan yapıya aittir. Otomobillerin yapısı gereği her parçası ayrı önem taşımaktadır. Sürekli olarak kullanılan parçalar zamanla aşınma ve işlevini yitirme durumuyla karşılaşmaktadır. Durum böyle olunca bakım kaçınılmaz olmaktadır.

Peki hangi aksamlar bakımda en önemlidir?

Motor yağı
Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Yağın kullanma kılavuzuna göre bakımı yapılır.

Şanzıman yağı
40.000 ile 60.000 kilometrede yada 2 yılda bir değiştirilmesi önerilen şanzıman yağının tavsiye edilen bakım / değişim oranları araçların el kitabında mevcuttur.

Direksiyon hidroliği Hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanılan hidrolik yağı çoğunlukla sorun çıkarmayan sıvıların başından gelir. Her ne kadar sızıntı olasılığı düşük olsada periyodik bakımlarda servis tarafından kontrol edilmeli ve eksikse tamamlanmalıdır.

Fren Hidroliği
Özellikle havanın uzun süreli sıcak olduğu yerlerde eskiyen hidrolik yağı kaynama yapabileceğinden ortalama 1.5 yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir. Sızıntı bile olmasa zamanla fren pistonları ile balataların sıkışması sonucu oluşturduğu boşluğa dolduğundan kendi kendine azalır.

Klima gazı
Uzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alüminyum borular üzerindeki kapaklardan dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından ve uzman kişilerce doldurulmalıdır. Yılda 1 kere kontrolü gereken klima gazının 2 yılda 1 değiştirilmesi öngörülmektedir.

Antifriz (Anti-freeze)
Radyatörün paslanması ve soğuk havalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna ilave edilen antifriz yılda 1 sefer kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Cam Suyu Deterjan katkılı suyun konması camların temizliği açısından daha olumlu olduğundan saf su yerine katkılı su kullanılması tavsiye edilen Cam Suyu bittikçe eklenerek doldurulmalıdır.

Lastikler: Aracı taşıyan, fren mesafesini, yol tutuşunu ve konforun belirleyicisi olan lastiklerin bakımları önemlidir. Lastik dişleri erimemiş olmalıdır. Bir lastik 70 bin kilometreye kadar götürmektedir. Ancak daha sonra yavaş yavaş lastikler işlevini yitirmektedir. Lastik hava basıncı araç sürüşü açısından oldukta önemlidir. Direksiyonun yumuşak ve kullanımı kolay olması için ideal hava basıncı olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir