Otomobil Aynalarındaki Özellikler Nelerdir?

Tarafından   Haziran 27, 2017

Otomobil Aynalarındaki Özellikler Nelerdir?

Otomobil aynaları kaliteli ve güvenli sürüş için olmazsa olmazdır. Otomobilde üç ayna bulunmaktadır. Bunlardan ikisi araç yanlarında olan sol ve sağ aynalarımızdır. Birde otomobil içinde olan dikiz aynası mevcuttur. Bu aynaların farklı özellikleri bulunmaktadır. Peki dikiz aynasının görevi ve işlevi nedir? Ya da yan aynalar nasıl kullanılmalıdır? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

Otomobillerde önümüzü görmek kadar arkamızı görmek de önemlidir. Önümüze çıkacak tehlikeler kadar arkamızdan gelecek tehlikelere de hazır olabilmek açısından aynalarımıza gereken ilgiyi göstermeliyiz.

Aynalara bakış yönümüz, açımız, süratimiz yoldaki şeritteki konumumuz göstereceğimiz dikkatin ana unsurlarıdır. Aynalar, arkadan gelen araçların hızına göre kendi hızımızı, geçiş rotamızı, duruş sırasındaki güvenliğimizi kontrol etmemiz için hayati önem taşırlar.

Tüm aynalarda bakış açımızla odaklama ve görüş açısı aynı olmadığından dolayı görüşte farklılık ortaya çıkar. Bu farklılık halk dilinde kör nokta olarak adlandırılmaktadır.

Kör nokta nedir ?
Aynaların en uç noktasında olan gösterme açısının azaldığı ve son bulduğu noktadır. Şerit değiştirmelerde aynaya baktığınızda arkanızı boş gibi görebilirsiniz ancak hemen yanınızda bir araç olabilir. Bu aracı görememenizin sebebi aracın kör noktanızda olmasıdır. Peki bunu nasıl önleyebiliriz ?
Otomobilde bunun tek şansı direksiyona doğru biraz daha eğilerek aynaya bakış açısını genişletmektir.

Ayna ve kör nokta kontrolü yaparken gözümüzü asla yoldan ayırmamalıyız. Bu sebeple aynaları karenajda olan sürücüler aynaları gidonda olanlara nazaran gözlerini yoldan ayırmadan kafayı kaldırmadan daha rahat ayna kontrolü yapabilirler.

Unutmayalım. Doğru pozisyonda ayarlanmamış ayna hiçbir işe yaramaz.

Otomobilde ki kör noktaların olması sebebiyle şerit değiştirirken, yola çıkarken, her zaman yavaş hamleler ve sinyal vererek hareket etmeliyiz. Kör noktamızda olan otomobili görmeden şerit değiştirdiğimiz durumda kaza yapma riskimiz oldukça artmaktadır.
Peki yan aynalardaki kör nokta nasıl anlaşılır?

Bu kör noktalar bazı otomobillerde kısa çiziklerle belirlenmiştir. Bu çizikten sonrası sizin kör noktanızdır. Yani yandan gelecek aracı göremeyecesiniz demektir. Bu durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Dikiz Aynası, arkamızı görmeye yarayacaktır. Bu ayna otomobil arkasını daha net ve kör noktayı en aza indirebilmek için yakın göstermektedir. Yani dikiz aynaları her zaman arkasını daha yakın gösterir. Bu aslında bizim daha temkinli otomobil sürmemizi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir