Otomobil Alma Rehberi – Otomobil Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Tarafından   Mayıs 13, 2017

Otomobil Alma Rehberi – Otomobil Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Otomobil alırken çoğu kez bir çok model ve marka araştırılır. Fiyat, performans ve donanım karşılaşmaları yapılır. Ancak araç alırken hangi noktalara dikkat edileceği bilinmez. Size ne sunulursa onların arasından bir seçim yaparsınız. Peki otomobil alırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte o merak edilenler ve önemli ipuçları yazımızın devamında yer almaktadır.

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Mutlaka test sürüşü yapın. Hafta içi, yolların daha boş olduğu saatleri tercih edin ve mümkün olduğunca farklı yollarda kullanın.

 1. Alacağınız araç amaçlarınıza uygun olsun. Örneğin, Aile arabası olarak alıyorsanız, bütün aile rahat yolculuk edebilecek misiniz?
 2. Hobileriniz var ise, araba bu konuda uyumsuzluk yaratıyor mu?
 3. Otomobili değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenler;
  • Direksiyon
  • Vites geçişleri
  • Hızlanma ve frenleme
  • Genel büyüklüğü
  • Sürüş konforu ve gürültü seviyesi
  • Koltuk ayarları
  • Ön arka diz ve baş mesafeleri
  • Bagaj ve eşya saklama bölmeleri
  • Görünürlük; sürücü koltuğundan çevrenizi ne kadar görebiliyorsunuz?
  • Eğlence sistemi; Radyo, Cd, Dvd, Mp3 sistemleri
 4. Vergi borcu olmadığına dair kağıt isteyin.
 5. Satıcıya araba hakkında soru sorun; neden sattığını, memnun kalıp kalmadıklarını, satışa yetkileri var mı, yoksa vekaleten mi satacaklar öğrenin?

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi ve Bakılması Gerekenler

 1. Otomobilde kullanılan lastiklerin durumuna bakın. Dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir. Yada lastiklerin aşınmışlık durumuda araç km bilgisi hakkında bilgi verebilir.
 2. Direksiyon bir taraftan diğerine toplandığına akıcı olmalı. Herhangi bir takılma, titreşim ve/veya ses, problemi işaret eder.
 3. Vitesler sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken, zorlanma veya ses gelmesi sorun olduğunu gösterir. Çok sert veya çok hafif debriyaj pedalı da, aşınmış parçalardan dolayı olabilir.
 4. Otomobil rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken rahatça devirlenmeli, titreşim veya takılma olmamalı. Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağını kontrol edin, kahverengi tortu görürseniz, vakit kaybetmeyin, başka bir arabaya bakın.
 5. Gaz pedalına bastığınızda egzozdan çıkacak mavi dumana bakın. Mavi egzoz gazı çokça çıkıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir.
 6. Arabanın kaportasını kontrol edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.
 7. Çok temiz bir motor bölmesi, sizden bir şey saklamak için yıkanmış olabilir.
 8. Kaputu açtığınızda pul pul dökülen bir boya, yapılmış bir kazanın habercisi olabilir.
 9. Elektrik sistemi doğru düzgün çalışıyor mu kontrol edin; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir