Otomatik Vites Ehliyet Nasıl Alınır?

Tarafından   Mayıs 11, 2017

Otomatik Vites Ehliyet Nasıl Alınır?

Otomatik vites ehliyeti nasıl alınır? Düz vites kullanmak istemeyenler için otomatik vites ehliyet dönemi geldi. Peki bu uygulama ile ehliyet nasıl alınır? Otomatik vites ehliyeti almak kolay mı? İşte tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Otomatik vites ehliyeti için ne gerekiyor?

Trafik kanunundaki yeni düzenlemeyle birlikte sadece otomatik vitesli araba kullanımına özel ehliyetler yürürlüğe girecek. Siz de otomatik vites araç kullanmak istiyorsanız bu fırsat tam size göre.

Trafik kanunun 38 inci maddesinde değişiklik

ile birlikte artık yeni dönemde otomatik vitesli araçlar için özel ehliyet almak gerekecek. Yasa teklifini meclis başkanlığına sunan Ak Parti yasanın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini duyurdu. B sınıfı ehliyetin yanında otomatik vitesli araç kullanmak için B1 sınıfı ehliyetler alınacak. Özellikle sadece otomatik vitesli araç kullanmak isteyen sürücüler tarafından zorunlu manuel kullanımına ilişkin B sınıfı ehliyet alımı tam bir engeldi. Fakat otomatik vitesli araç kullanmak isteyen sürücülere artık ayrıcalık tanınacak. B1 sınıfı otomatik vitesli araç ehliyeti alacak sürücüler otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler. Düz vitesli araç kullanımı için gerekli B sınıfı ehliyet alma zorunluluğu devam edecek.

Konuya ilişkin yasa tasarısının meclise sunulması ile birlikte trafik kanunun 38 inci maddesine otomatik vitesli araç kullanımına özel B1 sınıfının yer alacağını ve ehliyet alabilmek için gereken eğitim seviyesinin de değişeceği söyleniyor. Teklifin 2 inci maddesinde zorunlu eğitim seviyesinin ilkokul ya da ortaokul olmasına yönelik değişiklikte var. Bu değişiklikten faydalanabilmek için sekiz yıl zorunlu eğitim kanunundan önce ilkokul diploması alan kişileri kapsamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir