Önden Çekişli Araçlar Neden Daha Fazla?

Tarafından   Mart 30, 2017

Önden Çekişli Araçlar Neden Daha Fazla?

Önden çekişli araçlarda bir artış görülmektedir. Hemen hemen her otomobil markası her modelinde, önden çekişli teknoloji kullanmaktadır. Arkadan itişli araçlar artık azalmaktadır. Bunun nedeni nedir?

Bu konuda uzmanların genel anlamda görüşleri aracın kullanım amaçları, aracın kullanılacağı zeminin niteliği, araç sahibinin yaşadığı bölgenin ya da şehrin doğal koşulları önem arz etmektedir. Piyasadaki önemli büyük markaların BMW, Mercedes ve Wolksvagen gibi arkadan itişten vazgeçmediğini görmekteyiz. Bu markaların arka çekişteki ısrarının sebebi araçlarının çok daha güçlü olduklarını ispat etme çabaları olarak nitelemek mümkündür.

Mevsim koşullarında; örneğin kar yağışının yoğun olduğu bir yerde yaşayan araç sahibinin eğer arkadan itişli bir aracı varsa bu kişinin karda kalma olasılığı aracın motorunun ön tarafta olması ve arka tarafa az ağırlık yüklenmesi sebebiyle artacaktır. Karın yoğun olduğu yerlerdeki kişilerin araçlarında önden çekişi tercih etmeleri kendilerine avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında araçlarını yük taşıma amacıyla kullanan kişilerin arkadan itişi tercih etmeleri daha isabetli olacaktır. Ayrıca yokuşlu yerlerde aracın önden çekişli olması ve yolda gaza yüklendiğinde arka tarafın savrulma olasılığı da düşünüldüğünde faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir