MTV Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tarafından   Mayıs 12, 2017

MTV Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama ve hesaplama nasıl yapılmaktadır? MTV ödemeleri nereden gerçekleşiyor? MTV sorgulama ve hesaplama işlemleri nereden yapılır?

MTV ödemelerinizi, sorgulamalarınızı ve hesaplamanızı nasıl yapacağınızı yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

MTV Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki kere alınan vergidir. Adından da anlaşılacağı gibi motorlu her taşıttan belli oranlarda vergi alınmaktadır. Bu vergiler otomobillerde aracın yaşına ve motor hacmine göre değişiklik göstermektedir. Peki bu hesaplamalar nasıl yapılır?

MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MTV hesaplama, ödeme gibi işlemler için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi internet sitesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Resmi sayfada yer alan “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” sekmesine; Araç Tipi, Araç Yaşı, Motor Silindir Hacmi bilgilerini eksiksiz bir şekilde giren sürücüler, işlemin sonunda yıllık tutarı ve taksit tutarını öğrenebiliyor.

MTV Ödemesi Adımları Nelerdir?

MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV‘yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak,

– Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak,

– Başkanlığımız resmi internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile,

– GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak kolay ve güvenilir bir şekilde ödeyebilirsiniz.

En Düşük Alınan MTV Ne Kadardır?

En düşük MTV tutarı 68 TL ile 1,300 cm3 ve aşağısı motor hacmine sahip 16 ve yukarı yaştaki araçlardan alınacak. 2017 yılında alınacak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1-3 yaş arası 1,301 cm3 – 1,600 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan bin 35 lira; 1,601 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan ise bin 827 lira MTV alınacak.

MTV 2017 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Araç sahiplerinin her yıl ödemek durumunda olduğu MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ikinci taksitinin ödeme tarihi geldi. İlk taksiti Ocak ayında yatırılan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Belirlenen ay içerisinde yatırmayan araç sahipleri bir sonraki aylarda MTV ödemelerini cezalı olarak ödemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir