MTV NEDİR? MTV SORGULAMA , MTV HESAPLA , MTV ÖDEME

Tarafından   Şubat 11, 2017

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi yani kısacası MTV ülkemizde hazırlanmış olan Karayolu Trafik Kanununu’nda belirtilmiş olan trafik büro veya trafik şubelerine kayıtlı bulunan karayolunda yürür olan motorlu taşıtlar için bir de Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı olan uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtlarının da ödemekte olduğu ve zorunlu olarak ödenen vergidir.
Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Tarihleri Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabii olan araçların vergileri herkes araç için aynı tarihte ödenmektedir. Vergi ödemek zorunda olan motorlu araç sahiplerinin vergileri senede 2 taksit ile tahsil edilmektedir. Ödeme tarihleri ise her senenin Ocak ve Temmuz ayları dahilindedir.
Engellilere Ait Özel Araçlarda MTV Ödemesi Nasıl Olmaktadır?

Engelli bir birey üstüne yapılmış ve ruhsatında da %90 engelli olan kişiye göre aracın belli özelliklerinin düzenlenmiş olduğu durumlarda, bireyler vergi ödemesinden mahrum kalmaktadır. Yani %90 oranın üzerinde engelli bir kişiye ait özel yapım bir araç vergi ödememektedir.
Sıfır Aracın MTV’si Nasıl Ödenir?

Sıfır araç almak çoğu zaman bir çok kişi için çazipdir.Eğer yeni bir araç satın aldıysanız ve bu araç sıfır kilometre bir araç ise, aldığınız tarihe göre Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Eğer aracınızı ilk ödeme tarihleri ya da Ocak ve Temmuz tarihleri arasında aldıysanız verginizin ilk taksidini bir ay içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer aracınızı ikinci taksidin ödeneceği süre içerisinde aldıysanız yani Temmuz ve Aralık ayları içerisinde sahip olduysanız aracın vergisinin ikinci taksidini ödemeniz gerekir. İlk taksit için ise bir ödeme yapmazsınız.
Aracınız Çalınınca MTV Ödemesi Devam Eder mi?

Büyükşehirlerde sıkca karşılaşılan basındanda sıkça duyduğumuz araba çalınma vakalarından biri size denk gelmişse yani aracınız çalındıysa kolluk kuvvetlere (polis ,jandarma) aracınızın çalındığını bildirip trafik tescil kurulunca çalındı bilgisini teyit ettirip vergi dairesine bildirmeniz gerekmektedir. Gerekli mercilere bu bilgilendirmeyi yaptığınız takdirde aracınızın yaklaşan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemekten muaf tutulur ve ödeme yapmazsınız. Aracınızı çalınmasının ardından geri bulduysanız ve tekrar aracın tescilini kendi üstünüze yaptığınızı trafik tescil şubeye bildirdiyseniz aracınız bir sonraki vergi ödemesinde ödemek yapmak zorunluluğunuz tekrar başlayacaktır.
Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

MTV ödeme zamanı 31 OCAK ve ,31 TEMMUZ tarihleri birinci ve ikinci taksit ödeme tarihi son gün olarak belirlenmiştir.Motorlu taşıtlar vergisi ödeme zamanı geldiyse bu ödemeyi iki yol ile yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden ya da vezneden ödeme yöntemlerinden birisini secerek ödemenizi yapabilirsiniz.Bunların içersinde tabi en kolay ve garantili olanı internetten Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfasından ödmek.Bunun yanında anlaşmalı bankalardan , vergi dailerinden ve PTT şubelerinden verginizi ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir